Oyun

Valve Corona Virüsü Sebebiyle İki Rekor Kırdı!

Valve, hem oyuncuları bir araya toplayan oyun platformu Steam konusunda hem de her gün binlerce insanın oynadığı CS:GO konusunda yeni bir rekora imza attı. İnsanların corona virüs sebebiyle evlere kapanmak zorunda kaldığı şu günlerde aslında bu rekorların pek şaşılacak bir yanı olmadığını söylemek de mümkün.

Bilgisayar oyuncularına oyunlarını tek bir yerde toplayabilmeleri, diğer oyuncularla sosyalleşebilmeleri gibi imkanlar vermesi ve sık aralıklarla yaptığı küçük büyük çeşitli indirimler ile oyuncuların kalbinde taht kurmayı başaran Valve dün iki yeni rekora imza attı. Steam’in istatistiklerini tutan SteamDB’deki verilere göre sevilen oyun platformu dün tam olarak 20,313,451 eş-zamanlı oyuncu sayısına ulaşarak kendi rekoru tazelemiş oldu. Bu 20 milyon kişinin yaklaşık 6.2’sinin oyun oynadığını da belirten SteamDB, corona virüsünün bir başka etkisini de göstermiş oldu.

Valve İki Rekorda Birden İmza Attı

CS:GO, Steam’in En Çok Oynanan Oyunu Oldu

Bir diğer rekor ise yine Valve’dan geldi. Yayıncılığını ve geliştiriciliğini üstlendiği, ülkemizde de azımsanamayacak kadar büyüklükte bir kitlesi olan Counter-Strike: Global Offensive, eş-zamanlı olarak 1,007,062 oyuncuya ulaşarak çıkış yaptığı Ağustos 2012 tarihinden beri ilk kez milyona ulaşmış olmanın başarısını kutladı. Sekiz yıl boyunca sabit bir şekilde inişler çıkışlar yaşaması sayesinde sadık topluluğu tarafından ayakta tutulan CS:GO, daha önce 75,000 oyuncunun üzerine çıkamamıştı. Geride bıraktığımız ay içinde bu 75,000’lik rekoru iki defa kırarak elde eden CS:GO son olarak Steam’in enler tablosunda en çok oynanan oyunu bayrağını yıllardır taşıyan ve liderlik koltuğuna bir hayli alışmış olan Dota 2’den bu unvanı almayı başarmıştı.

Corona Virüsü Steam’e Rekor Kırdırdı

Valve’un bu rekorlara imza atması aslında beklenen bir şeydi bile diyebiliriz. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak tüm dünyaya yayılan ve insanları paniğe sürükleyen corona virüs pandemisi sebebiyle iş yerleri kapatılmış, eğitim bakanlıkları okullardaki eğitime ara verme kararı almıştı. Ülkemizde de uygulanan bu karar neticesinde birçok genç yaştaki öğrenci ve çalışanlar evlerine kapamak zorunda kaldı. Sosyal hayatın neredeyse hiç yaşanmadığı bu dönemlerde insanlar vakit geçirmek amacıyla oyunlara yöneldi. Oyuna pek vakit ayıramayan bazı oyuncuların ise uzun zamandır oynamayı erteledikleri oyunlar için buldukları bu şansı değerlendirmek istemesi sonucunda bilgisayar oyuncularının kalbi olan Steam böylelikle bir rekora imza atmış oldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı