Oyun

Ve İşte Xbox Series X’in Teknik Özellikleri

Microsoft’un geçtiğimiz TGA’da duyurulan yeni nesil konsolunun bazı teknik özellikleri açıklandı. Yayınlanan resmi blog yazısında oldukça heyecan verici özellikler açıklandı.

Henüz Sony cephesinden PS5 hakkında bilgiler gelmezken, sektördeki en büyük rakibi Microsoft’tan Xbox Series X hakkında yeni bilgiler geldi. Microsoft, Series X’in şimdiye kadarki en güçlü konsollarının olduğunu dile getirirken tasarım açısından konsolun üstün bir güç ve hız dengesini temsil ettiğini vurguladı. Geliştiriciler, oyunculara dinamik, inanılmaz ve daha canlı dünyalar sunmak için var olan her türlü teknoloji alanında ilerlediklerini söylüyor.

Yepyeni bir işlemci ve GPU

Xbox Series X’in işlemcisinin, AMD’nin en yeni Zen 2 ve RDNA 2 mimarilerinden yararlanılarak özel olarak tasarlandığını ve Xbox One’dan 4 kat daha fazla işlem gücü olduğunu belirtilen Microsoft, 12 teraflopluk GPU performansı ile Series X’in grafik anlamında Xbox One’dan iki kat, orijinal Xbox’dan ise sekiz kat güçlü olduğunun altını çiziyor. Series X’in 12 teraflopluk grafik birimi kağıt üstünde 10.07 teraflopluk GeForce RTX 2080’i ve 11.15 teraflopluk GeForce RTX 2080 Super’ı geride bırakıyor. Yetkiler, bu iki özellik ile oyunculara tam anlamıyla nesiller arası bir geçiş yaşatacaklarına ve son teknoloji yöntemler sayesinde daha yüksek FPS oranlarıyla daha geniş çözünürlükte gelişmiş oyun dünyalarını insanlara vereceklerine inanıyorlar.

Ve İşte Xbox Series X’in Teknik Özellikleri
12 Teraflopluk bir GPU gayet iddialı

Variable Rate Shading (VRS) ile görüntü kalitesini bozmadan yüksek çözünürlükte daha sabit FPS verecek olan Series X ayrıca oyunlarda gerçeğe yakın ışıklandırma, yansıma ve gerçekçi akustikler görmemize imkan veren Işın İzleme Teknolojisini (DirectX Raytracing) de destekleyecek.

120 FPS ve SSD desteği geliyor

Tüm bunların yanı sıra HDMI 2.1 yeniliği ile birlikte gelen konsolda, anlık 120 FPS desteği, uzun yükleme ekranlarına son verecek SSD ve birden fazla oyun açtıktan sonra bu oyunlar arasında tekrar yüklenmelerini beklemeden geçiş yapmanızı sağlayacak Quick Resume özelliği de konsolda mevcut olacak. Önceki nesle ait Xbox oyunları ve aksesuarlarını desteklemeye devam edecek olan Series X’de ayrıca, dün Cyberpunk 2077 haberimizde bahsettiğimiz üzere, Smart Delivery adı verilen çapraz satın alma özelliği de olacak. Microsoft çatısında altında çıkacak olan her oyunda olacak olan ve üçüncü parti şirketlerin de isteğe bağlı olarak kullanabileceği bu özellik sayesinde Xbox One’a aldığınız bir oyunu Xbox Series X’de de oynayabileceksiniz. Halo Infinite ve Cyberpunk 2077 şu anda Smart Delivery olan ilk oyunlar arasında.

Henüz fiyatı hakkında kesin bir bilgi bulunmayan Xbox Series X’in, PS5 ile aynı zamanda yani bu senenin Aralık ayında çıkması bekleniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı