Oyun

Wizards Unite, Pokémon Go’nun Altına Düştü

Mobil oyunlar, 2018 yılında App Store gelirinin yüzde 74’ünden fazlasını oluşturuyordu. Kazanç telaşından dolayı günde 500’ün üzerinde yeni oyun geliyordu ancak bu, oyun rekabetlerinde öne çıkmayı da son derece zorlaştırıyordu. 


Rekabet ortamında zirveye çıkmak için oyun geliştiricileri, oyuncuları çekmek için yeni yollar bulmak zorunda kalıyor ve gelir kazanmak ve oyuncuları elde tutma konusunda çok fazla yöntem olduğu için, daha fazla şirket kendileri için yeni IP’lere güveniyor. Jurassic World, Harry Potter ve Pokémon buna sadece birkaç örnek. 
Pokémon Go, harika bir IP kullanan taze ve orijinal bir oyuna iyi bir örnek. Konum tabanlı oyunlar Pokémon Go’dan önce mevcuttu, ancak gerçek dünyaya “Hepsini yakalamak” için girme fikri, her Pokémon hayranının rüyasının gerçekleştirilmesidir. Piyasa verileri bunun mükemmel bir uyum olduğunu ifade ediyor. Bu yüzden Pokémon Go, bugüne kadar mobil cihazların en yüksek hasılat oyunlarından biri olmaya devam ediyor.
Ama burada işler değişmeye başladı. Pokémon Go’nun yapımcısı Niantic, geçen ay başka bir IP başlığını yayımladı: Harry Potter: Wizards Unite. Oyun, piyasaya sürülmesinden sonraki 18 gün içinde, Wizards Unite büyüme istatistikleri açısından Pokémon Go’nun altına düştü. (Zaten en çok indirilen uygulamaların 1000’inin altındaydı, Pokémon Go ilk 100’de sabit kaldı)

Mobil Oyun Endüstrisi nasıl çalışıyor?


Ücretsiz oyun ve mobil oyun geliştirme, bugünlerde hassas bir sanat işidir. Genel olarak oyun stüdyoları “beyaz kağıt” konseptiyle başlar ve bu fikri ölçmek için bir odak grup şirketi kiralar. Diğerleri beyaz kağıt aşamasını atlayabilir ve odak grubuyla üretilen oyunları test etmek için bir prototip oluşturabilir. Her iki durumda da, fikir tamamen stüdyo tarafında oluşturulmaktadır.
Burada başarılı olunamazsa stüdyo Yeni Zelanda veya Avustralya gibi beta pazarlarında piyasaya sürülmek üzere tam bir Sürüm 1 geliştirmeye devam edecektir. Versiyon 1’e ulaşmak için harcadığınız zamanın ve yatırımın bir yıldan fazla zaman alabildiğini ve milyonlarca dolarlık çaba harcayabileceğini unutmayalım.
Beta sürümünden sonra, müşteri tutma ve para kazanma istatistikleri beklentilere uygun değilse, oyun piyasadan geri çekilebilir. İstatistikler, karar vericilere hükmetmek için yeterliyse, oyun bazı güncellemeler ve geliştirmeler alabilir ve küresel bir yayına geçebilir. Supercell, yeni oyunu Brawl Stars’ı bu beta aşamasında bir yılı aşkın süredir güncellemektedir.


Hayranlar Ne İstediklerini Bilirler


Etrafta dolanırken Pokemon yakalamak olayın kendisidir. Pokemon Go, bu tecrübenin özünü yakalıyor. Harry Potter’la ise birçok konu ilişkilendirilir: Hogwarts, büyüler, Ölüm Yiyenler vs. ama bunlardan çok azı etrafta gezinirken olur.
Harry Potter: Wizards Unite, amiral gemisi IP’sinin fantezisine uymayan bir izleyici bulmak için mücadele eden tek oyun değil. Bir başka örnek bulmak için Pokémon’un kendisinden daha ileriye bakması gerekmiyor. Match-3 oyunu Pokémon Shuffle, “geleneksel” Pokémon oyununun olmayışına atfedilebilecek oyuncu kitlesinin ilgisinden düştü. Magic gibi diğer oyunlar, The Gathering – Puzzle Quest, ikonik IP’lerinin oynanışına uymuyorlar.
Yani, hayranlar ne istediklerini biliyorlar ve kendilerine haz vermeyen oyunları oynamayı  bırakıyorlar.
Oyun stüdyoları, oyun tasarımı sürecinde müşterileriyle daha erken konuşmalı. Aksi halde geri dönmenin çok geç olduğu zamanlarda iş işten geçmiş oluyor. Son müşteriler olarak oyuncular, bir oyunda ne aradıklarına karar verme konusunda oldukça hızlıdır ve mobil oyun üreticileri bunu işin başında bilmelidirler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı