Oyun

Xbox Game Pass: Haziran Ayında Gelecek Oyunlar Belli Oldu!

Microsoft’un oyun platformu Xbox Gamepass için Haziran ayında gelecek oyunlar netleşti. Microsoft’un hazırladığı Xbox Gamepass platformu, her ay oyunculara bir dizi oyunu ek ücret ödemeden oynama imkanı sağlıyor. Haziran ayı içinde Xbox Gamepass oyun listesine dahil olacak oyunlara bakılacak olursa;

 • No Man’s Sky (Xbox & PC)
 • Dungeon of the Endless (Xbox & PC)
 • Kingdom Hearts HD 1.5 & 2.5 ReMix (Xbox)
 • Kingdom Hearts HD 2.8 Final Chapter Prologue (Xbox)
 • Battlefleet Gothic Armada 2 (PC)
 • Battletech (PC)

18 Haziran’da ise;

 • Bard’s Tale Remastered and Resnarkled (Xbox & PC)
 • Thronebreaker (Xbox) oyunları listeye dahil olacak.

Sony uzun süredir merakla beklenen PlayStation 5’in (PS5) lansmanın tarihini ve saatini açıkladı. Sony tarafından yapılan açıklamaya göre PlayStation 5 etkinliğinin yeni tarihi 11 Haziran oldu. Etkinlik Türkiye saatiyle bu gece 23.00’da başlayacak. Sony, geçtiğimiz haftalarda yapılması beklenen lansmanı erteleyerek “Şu an, bir kutlama için uygun bir zaman değil; şu anda geride durup duyulması daha önemli olan seslerin işitilmesine izin vermek gerekiyor” açıklamasında bulunmuştu.

PlayStation 5’in Teknik Özellikleri Neler?

 • PlayStation 5, Depolama; Custom 825GB SSD, Optik Sürücü; 4K UHD Blu-ray Drive, RAM ;16GB GDDR6/256-bit, CPU;8x Zen 2 Cores at 3.5GHz (variable frequency)
  GPU;10.28 TFLOPs, 36 CUs at 2.23GHz RDNA 2, GPU Mimarisi; Özelleştirilmiş RDNA 2 özellikleri ile geliyor. 3 boyutlu ses desteği, HRTF ayarı ile beraber sesin kulağımız tarafından sesin 360 derece olarak algılanabilmesi imkanını sunuyor.
 • Ps5’te en çok dikkat edilen özelliklerden birinin SSD olduğu belirtildi. Sadece saniyenin 1/4’i gibi bir zamanda 2 GB’lik verinin yüklenebileceği, yükleme ekranlarının bile görülmeyeceği ifade edildi. Ps5’in 1 saniye sonrasını bile önbelleğe atacağı belirtildi. Yükleme süreleri konusunda ve yapımcılara sağlayacağı kolaylık açısında dikkat çeken Ps5’e Custom Flash Controller desteği de eklendi. Ayrıca PS5 SSD’si saniyede 5.5 GB okuma yapabiliyor. PS5’te harici disk desteği de olacak.

Geriye Uyumluluk Nasıl Olacak?

PS4’e göre %64 daha fazla transistor e sahip olan PS5, geriye uyum konusunda da donanımsal değil yazılımsal destek verildiği açıklandı. PS5, PS4 oyunları geriye uyumluluk desteğine de sahip olacak. Konsol Ray Tracing ve Global Illumination desteğine sahip olacağı ve bu sistemleri çok daha düşük güçte tam performans çalıştırabilecek.

GDC fuarında tanıtılması beklenen Playstation 5’in bu şekilde tanıtılmasını fazla teknik bulanlar oldu, fakat fuarın ertelenmesi sonucunda pek çok firma pek çok ürünü özel sunum ve online şekilde canlı yayınlarla tanıtmıştı. Coronavirüs nedeniye ertelenen GDC Fuarı’nda pek çok ürün gibi Playstation’da tanıtılamamıştı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı