Oyun

Xbox Patronu PS5 Hakkında Konuştu

Xbox’ın patronu Phil Spencer, PS5’in teknik özellikleri açıklandıktan sonra Xbox Series X konusunda daha iyi hissettiğini söyledi. Cesur açıklamalarda bulunan Spencer, ekibinin donanım seçiminden dolay memnun olduğunu dile getirdi.

Oyun sektörünün yıllardır süregelen bazı karşılaştırmaları vardır. Bunlar kimi zaman FIFA mı PES mi gibi oyun bazlı olurken kimi zaman da Playstation mı Xbox mı gibi konsol bazında oluyor. Yeni nesil konsollarla buluşmamıza sekiz ay gibi bir süre kalmışken oyun dünyasına Playstation 5 mı yoksa Xbox Series X mi karşılaştırmasının da gelmesinin kaçınılmaz bir gerçek. Kağıt üzerinde Xbox Series X’in donanım özellikleri daha güçlü duruyor fakat diğer yandan da Sony katıhal sürücü teknolojisinin eşi benzeri görülmemiş olduğunu ve oyun geliştirme sektörünü tamamen değiştireceğini öne sürüyor. Oyun sektörünün önde gelen isimleri ve oyuncular hala daha yeni neslin neler getireceğini düşünürken, Xbox patronu Phil Spencer çoktan kararını vermiş gibi duruyor. Spencer yaptığı son açıklamada ekibinin Xbox Series X’in donanımı konusundaki tercihleri hakkında olumlu düşüncelere sahip olduğunu dile getirdi.

Xbox Series X’in donanımı Spencer’ı memnun etmiş

Xbox’ın patronu IGN ile gerçekleştirdiği bir podcast sırasında kendisine yöneltilen soruları cevapladı. Spencer’a PS5’in teknik özelliklerinin açıklanmasından ardından neler düşündüğü sorulunca sektörün tecrübeli ismi cevap vermekten çekinmedi. Phil Spencer, Sony’nin PS5 sunumunu gördükten sonra kendi platformları için yaptıkları donanım bileşenleri seçimleri konusunda çok daha iyi hissettiğini dile getirdi. Açıklamasının devamında ise Xbox Series X’in donanımsal açıdan daha üstün olacağını zaten beklediğini ekledi.

Xbox Patronu PS5 Hakkında Konuştu
PS5 Geliştirici Kiti ve Xbox Series X

Xbox patronun yaptığı açıklamalara bakılırsa Xbox ekibinin planları arasında PS5’e oranla Xbox Series X’e çok daha güçlü bir işlemci ve grafik işlemci birimi yerleştirmek bulunuyormuş gibi görünüyor. Spencer’ın rakip konsol hakkında yaptığı yorumlarda Xbox’ın Sony’den bir SSD hamlesi bekleyip beklemediklerine veya Xbox Series X’i Sony’den gelebilecek bu atağı göz önünde bulundurarak geliştirip geliştirmediklerine dair bir bilgi bulunmuyor.

PS5 mi yoksa Xbox Series X mi daha güçlü olacak?

Phil Spencer’ın PS5 yerine Xbox Series X’i tercih edip desteklemesi tabi de olabilecek en olağan durumlardan birisi. Fakat hangi konsolun daha iyi veya Spencer’ın deyimiyle daha güçlü olduğunu belirleyecek iki büyük faktörü göz ardı etmemek gerek. Bu faktörlerden ilki oyuncular çünkü çoğu oyuncu için teknik özellikler önemli olsa da hayranı oldukları ve kullanmak istedikleri platform tercihi daha çok ön plana çıkıyor. İkinci faktör ise konsollara gelecek oyunlar. PS4’ün bu nesilde gösterdiği başarının büyük bir çoğunluğunu God of War, Horizon Zero Dawn, Spider-Man, Days Gone ve diğer birinci parti oyunlarına borçlu olduğu inkar edilemez bir gerçek. Sony’nin kendi stüdyolarına yaptırdığı oyunlar yeni nesilde de devam edecek gibi görünüyor ve eğer Xbox buna cevap olarak Xbox Series X’in güçlü donanım özelliklerini sonuna kadar kullanıp gösterebilecek birinci parti oyunlarla karşımıza çıkmazsa yeni nesilde de yarışın gerisinde kalabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı