Oyun

Yeni Nesil Gelmeden RDR 2 Neden Oynanmalı?

Rockstar Games imzası taşıyan Red Dead Redemption 2’yi bu yıl sonunda bizleri bekleyen yeni nesilden önce neden oynamanız gerektiğini sizler için anlattık. Hem teknik açıdan hem de hikaye açısında güçlü olan oyun sizlere kesinlikle deneyim etmeniz bir tecrübe sunuyor.

Red Dead Redemption 2, 2018 senesinde Rockstar Games çatısı altında çıkış yapmış ve oyun dünyasında unutulmayacak bir iz bırakmayı başarmıştı. Katıldığı her festivalden ödülle dönmeyi başaran oyun, Rockstar’ın 8 yıldır gösterdiği emekleri karşılıksız bırakmamıştı. Oyunculardan büyük övgü toplayan Red Dead Redemption 2 çoğu oyuncunun beğenisini yaşadığını sonuna kadar hissettiren açık dünyası, oynanış mekanikleri, grafikleri ve içerisinde barındırdığı binlerce minik detayla kazanmıştı. Fakat oyunun bir yanı vardı ki bize göre Red Dead Redemption 2’nin en iyi başardığı huşu oydu: hikayesi.

Red Dead Redemption 2’nin hikayesi bizleri 1899’lu yılların Amerika Birleşik Devletlerine götürüyor. Peki nedir bu tarihi Amerikan toprakları için özel kılan şey? Vahşi Batı’nın ve kovboyların tarihe karışmaya başladıkları, başka bir deyişle hastalıklı adamın son günleriydi. Artık dünya yeni bir çağa geçiyor, yeni değerler ortaya çıkıyor ve insanların bu değişikliklere ayak uydurması bekleniyordu. Eski yaşam stilleri yerini modern diye tabir edilen yeni bir yaşam stiline bırakıyordu. Ve bu değişime ayak uydurmak istemeyen, bildikleri o Vahşi Batı’da yaşamak isteyen kovboyların peşine ise devlet düşüyordu.

Yeni Nesil Gelmeden RDR 2 Neden Oynanmalı?

İşte Rockstar’ın hikayenin arka planı konusundaki ilk isabetli kararı bu olmuştu: 1899 senesi. İkinci isabetli kararı ise bizleri bu dönemi değişen dünyaya ayak uyduran bir adamın gözlerinden değil de, etrafındaki değişen dünyadan haberdar olan, elinden geldiğince ayak uydurmayı deneyen ve bunu yaparken de eski değerlerini yeni bir dünyada yaşatmaya çalışan Arthur Morgan’ın gözlerinden anlatmayı seçmesiydi. Arkasında karaktere kaynak olacak ne bir roman, ne bir film veya başka bir materyal olmayan Arthur Morgan, içerisinde bulunduğu dünyaya karşı olan isabetli tavrıyla, tutumuyla, tepkileriyle kendini gerçekçi hissettirmeyi daha ilk anlarından başarıyordu. Karakterin ayakları yere o kadar sağlam basıyordu ki çoğu zaman insan Arthur Morgan’ın kurgusal bir karakter olduğunu unutuyor ve gerçek olmayan bir ‘karakterden’ birçok şey öğrendiğinin farkına varıyordu. Asla yerinde saymıyor ve oyun boyunca gösterdiği değişimle bize hem iyi ve kötü denilen kavramları sorgulatmayı başarıyor hem de 1899’lu yılların Amerika’sını bize yansıtmayı başarıyordu.

Yazımınız ana kısmına geçmeden önce şunu belirtmek isterim ki bu noktadan sonra yazılan metinler Red Dead Redemption 2 ile ilgili hiçbir spoiler içermemektedir. Oyundan öncesini ve Arthur Morgan’ın arka planını anlatan yazımızı gönül rahatlığıyla okuyabilirsiniz.

Arthur için suç aileden geliyor

Madem batının en iyi silahşörlerinden olan kovboyumuzu en derin noktadan başlayarak inceleyeceğiz, o zaman gitmemize gereken yer belli. Arthur Morgan, 1863 yılında Beatrice (annesi) ve Lyle Morgan (babası) çiftinin evladı olarak dünyaya geldi. Fakat hayatın ilk tokadını Arthur, doğduktan çok kısa bir süre annesini kaybederek yiyor. Öksüz kalan Arthur’ın ne yazık ki bu noktadan sonra da hayatı suç dünyasının kirini ellerine batırmış babası yüzünden daha da kötüye gidiyor. Küçük çaplı hırsızlıklar yapan Lyle Morgan, 1874 yılında tutuklanıyor. Aradan birkaç yıl geçtikten sonra da dahil olduğu acımasız dünyanın en olası kaderiyle tanışan Lyle, Arthur’un gözleri önünde öldürülüyor. Karakteriyle özdeşleşen babasının şapkasını kafasına geçiren Arthur, henüz 15 yaşındayken henüz tanımadığı bir dünyada tek başına kalıyor.

Yeni Nesil Gelmeden RDR 2 Neden Oynanmalı?

Babasının sürdüğü suçlu hayatı kendi hayatı için haberci görev gören Arthur, yaşı 30’lara dayandığında bile babasına karşı bir kin tutuyor. Belki de yaşamı boyunca peşinde kanun adamlarıyla oradan oraya at sırtında kaçtığı için babasını suçluyordur, kim bilir? Fakat bu kine ve kızgınlığına rağmen Arthur, yatağının yanı başında babasının resmini saklıyor ve babasının şapkasını takarak ona belli başlı bir yakınlık gösterisinde bulunuyor. Çok genç bir yaşta vefat eden annesini pek tanımadığını itiraf etse de, tanıdığı babasının aksine, Arthur ondan hep şefkat dolu sözlerle bahsediyor. Annesine olan sevgisinin gösterip onun hatırasını yaşatmak için çadırındaki masasında resmine bir köşe ayırıyor. Ayrıca küçük masasında Beatrice’ın iyi şans getirdiğine inandığı bir çiçeği de saklıyor Morgan.

Arthur’un iki baba figürü: Dutch van der Linde ve Hosea Matthews

Babasının vefatından sonra bir süre yalnız kalan genç Arthur Morgan’ın yolu, 1877-78 yılları arasında birbirlerini tamamlamayı başarabilen iki dost olan Dutch van der Linde ve Hosea Matthews ile kesişir. Arthur, medeniyetin getirdiği kısıtlamalardan arınmış ve hukukun egemen olmadığı bir dünyada yaşam felsefini benimseyen Dutch van der Linde’ı kendisine bir baba figürü olarak görür ve zaman geçtikçe ona olan artan sadakatiyle birlikte aynı felsefeyi de paylaşır.

Yeni Nesil Gelmeden RDR 2 Neden Oynanmalı?

Dutch ve Hosea ile birlikte öz babasıyla aynı yola adım basan Arthur Morgan böylelikle, ileride ismini Dutch’ın soyadından alacak olan Van der Linde çetesinin bilinen ilk üyelerinden biri olur. Acı dolu bir başlangıç yaptığı hayatında Arthur, Dutch sayesinde sadece ama sadakatin önemli olduğu yeni bir sayfa açar ve Batı’nın vahşi yüzünün ön plana çıktığı yıllarda atını bu iki adamla birlikte sürmeye başlar.

Yarım Kalmış Bir Aşk ve Aile

Değişik bir dünya görüşüne sahip Dutch van der Linde ile atını Batı’nın dört bir köşesine süren genç Arthur Morgan, günün birinde Mary Gilis adında bir kızla tanışır ve ikili birbirlerine deliler aşık olurlar. Fakat aşk hayatında bile işler Morgan’ın istediği yönde ilerlemez. Van der Linde çetesi ile yaşadığı suç hayatı ve Mary’nin babasının Arthur’u bir suçlu olduğu için kızına uygun görmemesi sonucu yolları uzun yıllar sonra belli başlı bazı nedenlerden dolayı tekrar karşılaşacaklarından haberdar olmaksızın ayrılır. Suç dünyası önce babasını ve ardından hayatının aşkını Arthur’un elinden almıştır.

Yeni Nesil Gelmeden RDR 2 Neden Oynanmalı?

Mary’i de kaybettikten sonra hayatının merkezine Dutch’a olan bağlılığını koyarak medeniyetin kısıtlamalarından uzak bir hayat arayışı ile yoluna çete ile devam eden Arthur Morgan, Mary ile ayrılığından bir süre sonra Eliza adında genç bir garson ile tanıştır. Yaşadıkları ilişki sonucu Isaac adından da bir çocukları olur. Mary’nin aksine Eliza Arthur’u olduğu kişi olarak kabul eder ve hem kendisine hem oğullarına sunduğu her desteği kabul ederek onu hayatına alır. Dutch’a olan bağlılığı gereği zamanının çoğunu çete ile at sırtında geçiren Arthur, birkaç ayda bir Eliza ve Isaac’in yanına uğrar, bir süre onlarla vakit geçirdikten sonra Dutch’ın yanına geri dönerdi.

Lakin tam bu noktada şimdiye dek yaşadığı hiçbir şey yetmezmiş gibi, hayatın acı yüzü Arthur Morgan’ın hayatına bir kez daha uğrar. Bir süre çete ile vakit geçirdikten sonra Eliza ve Isaac’ın kaldığı eve dönen Arthur bahçede iki yeni mezar gördüğü an ikisinin de öldüğünü anlar. Olayın sebebini araştırmaya koyulan Arthur, hırsızların on dolar uğruna hem Eliza’yı hem de oğullarını öldürdüklerini öğrenir.  Suç, bu sefer de Arthur’un ailesini elinde alır ve Arthur hayatında geriye yine Dutch’a olan sadakati kalır.

Yeni Nesil Gelmeden RDR 2 Neden Oynanmalı?

Kaderin cilvesinin bir oyunuydu aslında bu. Para için bankalar soyan, Dutch’a olan sadakati için sayısız insanın kurşuna dizen Arthur Morgan’ın ailesi de para için öldürülmüştü. Başkalarına yaşattığı acıyı yaşayan Arthur’u, bu iki kaybın yansıttığı trajedi hayata karşı kesin olarak sertleştiren olay olmuştu. Ölümün peşi sıra getirdiği acı, üzüntü ve kederle gerçek anlamda asla baş edemeyen Arthur’un hayatında yine sadece uğruna yaşayıp ölebileceği, körü körüne bağlandığı Van der Linde çetesi ve bir baba figürü olarak gördüğü, her kararını sorgusuz sualsiz desteklediği Dutch’a olan sadakatinden başka bir şey kalmamıştı.

Ve Sahne Medeniyetin: Batı’nın Ölümü Başlıyor

Takvimler 1899’u gösterdiğinde Dutch ve başta Arthur olmak üzere, ona sadakatten başka hiçbir şeyle bağlı olmayan çetesini çok zor günler bekliyordu. Şehirleşmenin beraberinde getirdiği ticaret zenginliği ve artan sanayileşme oranı sonucunda bölgeye kanun açısından daha güçlü birimler talep ediliyordu. Batı’da süregelen “vahşi” hayat altın çağını geride bıraktığından bihaber şekilde yaşamaya devam edince, Pinkertonlar gibi federal ajanlara batıyı ehlileştirmeleri için davetiye çıkardı.

Sevdiği insanları kaybettikten sonra, Arthur için şimdi de tanıdığı ve bildiği dünyayı kaybetme vakti gelmişti. Medeniyetin getirmek üzere olduğu bu yeni hayatta onun yaşam biçimine yer yoktu. Sahip olduğu değerler bir anlam ifade etmiyordu fakat Arthur etrafında olan değişimlerin farkında olsa da onlara ayak uydurmakta güçlük çekiyor; yenileşmeye başlayan dünyada eski değerleri yaşatmayı deniyordu. Her şey bir kenara konulduğunda, elinde yine Dutch’a olan sadakatinden başka bir şey kalmamıştı ve kıvrak zekası ve tatlı diliyle insanları manipüle edebilen, karizmatik, kendini Tanrı yerine koyan ve asil olduğu kadar da acımasız ve merhametsiz olan Dutch van der Linde, bunun farkındaydı. Nasıl kullanacağını da iyi biliyordu. İnanç ile.

Yeni Nesil Gelmeden RDR 2 Neden Oynanmalı?

Arthur Morgan’ın hayatının en dokunaklı kısımlarından biriydi aslında bu yıllar. Dünyanın içinden geçtiği bu değişimin aslında insanlara her şeyin bir sonu olduğunu, bir şeyler yitirildiğinde devam etmek için başka şeyler bulunacağına işaret ediyordu. Tıpkı Arthur’un ailesini kaybettikten sonra Dutch van der Linde’ı bulması veya Batı’da noktalanan özgür hayatın bitip yerine eskisinden çok daha farklı medeni bir hayatın gelmesi gibi. Bu değişimi inkar edemez veya engelleyemez, direnemeyiz. Belki bu ilerlemeyi Morgan gibi eski değerlere sahip çıkarak veya kendi çapımızda inkar ederek yavaşlatabiliriz ama kaçınılmazı durduramayız. Çünkü en nihayetinde, sevdiğimiz ve benimsediğimiz her şey bizden alınacaktı. İstesek de istemesek de alınacaktı.

Bu kısma kadarki yazılanların hepsinin farkındaydı Arthur. Bazı şeylerin isteklerimiz dışında gerçekleştiğinin, sevdiklerimizin gideceğinin farkındaydı. Acı şekilde hepsini tecrübe etmiş ve bu tecrübe onun karakterini şekillendirmişti. Fakat bilmediği, daha doğrusu farkında olmadığı şey ise, solup gidecek şeylerin sadece insanlar olmayacağının farkında değildi. Sadakat bir insanı veya insanları ne kadar bir arada tutabilirdi? İşte Red Dead Redemption 2 bizlere gösterdiği bir başka notka da bu.

İnanç, Gurur ve Sadakatin Tehlikeli Birleşimi

İçinde her yaştan kadın ve erkek hatta bir de çocuk barından Van der Linde çetesinin, her fırsatta Arthur’un sadakatle bağlandığı lideri Dutch’a bir uğramadan çeteyi sonun başlangıcına sürükleyen ve Red Dead Redemption 2’nin başladığı Blackwater Soygunu öncesi uğramasak olmaz. Sahip olduğu özgürlükçü dünya görüşü ve hitabet yeteneği sayesinde Dutch kendini asla kanun kaçakları ile dolu bir grubunu haydut lideri olarak görmez; kendini medeniyet sonrası tehlikeye girmiş bir yaşam biçimini korumak için savaşan bir dava taraftarı olarak görür.

  Her ne kadar bu sözler Arthur Morgan için medeniyet sonrası oluşan toplumun kullanacağı kelimeler olarak gelse de, Dutch onun hayatındaki özgürlükçü varoluşun tek başına somut örneğiydi. Soyadını çetesine veren Van der Linde aslında, uygarlığın hakiki özgürlüğü getirmesinden korkan, büyük hükumetlerin karşıtı, bireysel özgürlüğün her şeyden önemli olduğuna tutkuyla inanan bir adamdı.

Yeni Nesil Gelmeden RDR 2 Neden Oynanmalı?

 Hem değişen dünya öncesi hem de sonrası sürekli olarak çetesine bir planı olduğu söyleyen Dutch’ın bu planları, medeniyet sonrası tamamen ivme değiştiriyor ama özünü asla kaybetmiyor. Artık Batı’nın onlara kapılarını kapattığını anlayan karizmatik lider, bu noktadan sonra çete üyelerini, “Sizler dünyayı daha güzel, daha gerçekçi ve daha iyi bir toplum haline getirmeye çalışan hayalperestlersiniz.” diyerek tanımlıyor. Bu sözleri çetenin kalbine koyarak kendisine ve planına her fırsatta inanmaya çağırıyor ve sahip olduğu toprağı işleyerek özgürce yaşayan soylu arazi sahibi olma fikrinin insanlığın en büyük ve dürüst erdemi olduğuna inandırıyor. Fakat sahip olduğu Tanrılaşma fikri onu hem bu görüşünden uzaklaştırıyor hem de deliliğe giden o ince çizgide yürütüyordu.

Gelişen yeni planları doğrultusunda son bir büyük soygun yaparak çetenin Tahiti’de toprak sahibi olmalarına yetecek kadar para kazanmalarına vurgu yapan Dutch, kaçmaları için geride büyük bir ses getirmelerini gerektiğinin de altını çiziyor. Fakat, ne bu soygunların ne de planların, duvarların üstlerine doğru kapanmakta olduğunu fark edemeyecek kadar çok zeki olan lakin aynı zamanda da yenilgiyi de kabullenemeyecek kadar gururlu idealist lider Dutch için hiçbir zaman sonu gelmiyor.

Yeni Nesil Gelmeden RDR 2 Neden Oynanmalı?

Dutch’ın planlarının aksiyon son bulup silah dumanları havaya karıştığında haklı olduğunu sadakatle savunan Arthur için işler, Blackwater Soygunun sonrası değişiyor. Çünkü o da artık Dutch’ın gerçek amacını anlamanın zorlaştığının farkına varmayı başarıyor kendi içinde. Ancak yine de sadakatini elden bırakmıyor çünkü sahip olduğu tek şeyin sadakat olduğunu da biliyor.

Her ne kadar Dutch için başarısızlığı kabul edemeyen bir adam desek de işlerin kötü gittiğinin, kafasındaki ütopyanın asla gerçekleşmeyeceğinin belli bir noktada o da farkına varıyor. Yaşadığı bu aydınlanmanın ve başarısızlığa aç bir kurt gibi saldıran vahşi gururunun getirdiği korkular sonucunda verdiği kararlar daha sebatsız bir hale getir, olaylara yaklaşım tarzı daha şiddetli oluyor. Onu kabul edemeyeceği başarısızlığa iten çaresizliğinin en nihayetinde, kendi içinde yaşanan bu değişim bile beklemediği şekilde gerçekleşiyor. Kendisi hakkında bir haydut olarak bahseden insanların tasvir ettiği kötü adama dönüşüyor Dutch. Fikrine karşı gelen insanların, ona karşı olan insanların düşüncesinde yarattığı o “canavara” dönüşüyor Van der Linde’nin zeki lideri.

Sonun Başlangıcını Açan Olay: Red Dead Redemption 2 Başlıyor

1899 yılında, Dutch önderliğindeki Van der Linde çetesi, yine o ‘sonuncu’ büyük vurgunlarını yapmak için Blackwater adı verilen bir kasabada soygun yapmaya karar verirler. Demir atmış bir feribotu soymaya çalışan çete, bilinmeyen bir sebeplerden dolayı başarısız oluyor ve kolluk kuvvetlerinden kaçmak için karla kaplanmış dağlara doğru yol alıyorlar. Bu başarısız vurgun sonra birden fazla üyesini kaybeden çete üyeleri artık günlerinin sayılı olduğunu kavrıyor. Ama buna rağmen birer birer dağılmak yerine, artık tek amacı kanatları altındaki insanların zarar görmesini engellemek olan ve onlarla daha iyi bir yaşam vaadi paylaşan liderleri Dutch’a inanıyorlar.

İki çete üyesinin öldürülüp ikisinin de kolluk kuvvetlerinin eline düşmesine, geri kalanları karla kaplı dağlara yemek veya başka bir kaynak olmadan kaçmaya zorlayan başarısız olay sonrası Arthur Morgan, yine de 21 yıldır sorgusuz sualsiz sadakat sunduğu ve babası olarak gördüğü Dutch’a inanmaya devam ediyor.

Yeni Nesil Gelmeden RDR 2 Neden Oynanmalı?

İşte Red Dead Redemption 2 Arthur Morgan’ın kontrolünü bu noktadan sonra bize devrediyor. Soygun sırasında karada beklediği için feribotta neler olduğunu bilmeyen Arthur haklı bir şekilde neler olduğunu ve bir sonraki adımlarının ne olacağını sorduğunda istediği somut cevabı alamayınca, doğmakta olan şüphenin gözlerinden okunmasının boşa atılmaması gereken bir detay olduğunu da hatırlatmasak olmaz.

Arthur Morgan’ın hayatının inkar aşaması tam bu noktada başlar işte. Dutch’a karşı kör kütük beslediği sadakatin gözüne indirdiği perde yüzünden içinde bulunduğu kötü durumun ve hızla değişen dünyanın farkında değildir ve yine bu perde yüzünden işlerin daha da kötüye gideceğini anlayamaz. Arthur Morgan’ı aşağı yukarı böyle bir durum içinde bizlere bırakan oyun, karakter gelişimini bizlere aceleye getirmeden işliyor ve onu oyun dünyasının en iyi yazılmış kurgusal karakterlerinden biri haline getiriyor.

Oynayın. Red Dead Redemption 2’yi yeni nesil gelmeden oynayın ve Arthur Morgan gibi bir karakterin yaşamına tanık olun çünkü uzun bir süre onun gibi bir karakter göremeyeceğiz gibi duruyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı