Oyun

Yeni PS 5 İle Gelen Bonus, DualShock 5!

Uzun zaman merak konusu olan PlayStation 5’in çıkış ve satışa sunulma tarihleri, Sony’den gelen açıklama ile netleşti ve 2020, Mart’ında tanıtımının yapılacağı, satışın ise 2020 Kasım’ında olacağını biliyoruz.

Şimdilerde ise PlayStation 5’in kendisiyle birlikte piyasaya getirdiği yenilikler sohbet konusu olmaya başlamıştır. Yeni nesil konsolları hakkında ilk olarak 2019 başlarında bilgi vermeye başlayan Sony, PlayStation 5 ile gelen yenilikleri açıklamaya başlayarak rakiplerini de huzursuz etmeye başladığını düşünüyoruz.

Çocukluğumuzda Super Mario oynadığımız oyun konsollarındaki oyun oynama keyfimizi getirdiği yeniliklerle günümüzde arşa çıkarmış olan Sony, yeni çıkaracağı PlayStation 5 ile bizlere neler vaat ediyor hep birlikte bir bakalım isterseniz.

Yeni Nesil PlayStation 5 Özellikleri

İlk bakışta dikkatimizi çekenler arasında eski nesil oyunlarımızı yeni PS 5 ile oynama imkanı sunuyor olmaları gayet hoş olmuş. PS 4 konsolumuzla uyumlu olan oyunlarımızı PS 5 ile de oynayabiliyor olmak zaman içinde nostalji sevenler için özgürlük sunuyor. Ayrıca henüz PS 4’te bitiremediğimiz oyunlara PS 5 ile birlikte yeni gelen özelliklerin de tadına vararak devam edebilecek olmamız bizlere aynı oyunu başka bir seviyeden oynama deneyimini sunacaktır.

VR teknolojisine oldukça önem veren Sony, PlayStation 5’te de bu konudaki mevcut koşullarla uyumluluğunu devam ettireceğe benziyor fakat bu konuda gelebilecek olan yenilikler konusunda henüz net bir bilgi yok.

Bunların yanında ışın izleme teknolojisi, geçiş ekranlarının hızını adeta ışıkla bir yapacak bir SSD diğer konuşulan özellikler arasındadır.

DualShock 5 Yeni Oyun Kolu

Oynarken kendimizi içinde kaybettiğimiz sanal dünya gerçekliğini, ayrıca 8K çözünürlük ve özel olarak tasarlanmış ses kartıyla bir tık daha reel dünyaya yaklaştırmayı amaçlayan Sony, henüz isim konusunda resmileşen bir durum olmasa da DualShock 5 adıyla gelmesi beklenen yeni oyun kolu hakkında hoşumuza gidecek özellikler sunmaya hazırlandıklarını belirtmiştir.

Sony Interactive Entertainment CEO’su Jim Ryan’ın açıklamasına göre yeni oyun kolunda öne çıkardıkları ilk iki özellik, oyun kolunun gelişen titreşim kalitesi ve L2 ve R2 olarak adlandırılan tuşların kullanıcısına sunduğu imkanların arttırılmış olmasıdır.

Oyun kolunun geliştirilin titreşimi, oynayan kişiyi adeta oyunun içinde kendisi yürüyor, koşuyor, boğuşuyormuşçasına her bir eylemin farkının hissedilebilmesini sağlayacak seviyeye getirilmiştir.

Oyun kolundaki tuşlarda yapılan yeniliklerle hedeflenen ise L2 ve R2 tetikleyici tuşlarının direncini özelleştirme imkanı sunmaktır. Ryan’ın verdiği örneğe göre bir oku fırlatmak için gerilen yayın çekilirken ki direncini hissetmeyi deneyimleyebilecek seviyeye gelindiği söyleniyor.

Gelen bu tarz inanılmaz yeniliklerle bir gün oynamaya başladığımız bir oyun içinde beynimizin sanal ile gerçek arasındaki farkı algılama fonksiyonu kaybolup gider mi ne dersiniz? Konuyla ilgili fikirlerinizi bizimle de paylaşırsanız seviniriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı