Sinema

125 Yıllık Film, Yapay Zeka ile 4K Yayınlandı

Tarihin ilk sinema filmi, şu an 4K 60FPS kalitesinde izlenebiliyor! Kullanılan yapay zeka sayesinde 1895 tarihli kısa film neredeyse dün çekilmiş gibi bir kaliteye sahip oldu. Tam 125 yıllık bir kısa film olan “The Arrival of a Train” yalnızca 50 saniye uzunluğunda fakat sinema tarihini başlatmış bir eser.

Fransızlar tarafından 125 yıl önce çekilmiş olan kısa film, bir Youtube içerik üreticisi tarafından yazılan algoritma sayesinde oldukça etkileyici bir görünüm kazandı. Film tıpkı orijinalinde olduğu gibi hala siyah beyaz, üzerinde herhangi bir renklendirme işlemi uygulanmadı. 1895 yılında çekilen film elbette ki frame atlamaları ile dolu ama bu tarihin en önemli eserlerinden biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor. 

Yapay Zeka Başarısı

Denis Shiryaev isimli Youtube kullanıcısı tarafından düzenlenen filmde makine öğrenme algoritmalarından yararlanıldı. 4K 60FPS kalitesine ulaşan kısa film asla 1895 yılından kaldığı düşünülmeyecek kadar iyileşen bir görüntü kalitesine sahip oldu. 

Yararlanılan algoritmanın adı Gigapixel Al ama 50 saniyelik film yalnızca o kullanılarak günümüzde çekilmiş gibi bir görüntüye kavuşmadı. Kare sayısının arttırılması gereken filmde Dain isimli uygulamaya da başvuruldu. Kullanılan iki uygulama, 125 yıllık videonun upscale edilmesi sonrasında makine öğrenme yöntemiyle boşlukları doldurarak filmin modern zamanlarda çekilmiş gibi bir görünüm kazanmasını sağladı. Ortaya kusursuz bir işin çıkıp çıkmadığı tartışılır fakat gelinen nokta 125 yıllık bir filmin nasıl olup da bu kadar akıcı bir şekilde oynayabildiği konusunda şaşkınlık yaratacak kadar başarılı.

Sinema Tarihinin İlk Filmi

Orijinal adı L’Arrivee d’un train en gare de La Ciotat olan tarihin ilk sinema filminin 1895 yılında çekilmiş videosu şu şekilde:

Shiryaev tarafından düzenlenip yayınlanan 4K 60FPS versiyonu ise buradan izlenebilir:

Sinema sektörünün miladı olarak kabul edilen 125 yıllık film, 1897 yılında ülkemizde de gösterime girmiş. Galatasaray’ın Sponech isimli birahanesinde izlenmiş olan film nasıl duygular uyandırdı bilinmez fakat rivayete göre tarihin ilk sinema filminde üzerlerine gelen treni gören pek çok kişi oldukça ürkmüş ve dört bir yana kaçışmış. Bu durum bize ne kadar inanılmaz gelirse gelsin, günümüzden 125 yıl önce bir trenin üzerine sürüldüğünü izlemek kolay olmasa gerek.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı