Sinema

Caption İle Artık Türkçe Altyazı Arama Derdine Son

Dünyada film sektörü oldukça gelişmiş bir durumda. Ancak ülkemize gelip Türkçe dublajı yapılıncaya kadar bazı filmlerin gerisinde kalabilmekteyiz. Bunu aşmak isteyen film severler için Caption, Türkçe altyazı hizmeti sunan harika uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkmakta. Böylece bütün dünya ile beraber Türkiye’de film ve diziler altyazı ile takip edilebilmekte.

Uygulama, birçok büyük firmanın yapamadığı hizmeti vermek için uğraşmakta. Çünkü altyazıyı bulmak zor bir süreçten oluşmakta. Ayrıca cihazınız için uyumlu olup olmaması dikkat edilmesi gereken hususlardan. Bu sorunları çözebileceğini iddia eden ve büyük oranda beğeni kazanan Caption uygulaması ile artık site site dolaşmak zorunda kalmayacaksınız. Uygulamanın altyapısında bulunan arşiv sayesinde birkaç dakika içerisinde filminiz izlenmeye hazır hale gelmekte.

Kullanımı Oldukça Basit

Altyazı için kullanıcıya büyük kolaylık sağlayan Caption, ilk çıktığında macOS ile uyumlu idi. Daha sonra geliştirilerek Windows için de uyumlu hale getirildiğinde popüler uygulamalardan biri haline gelmeyi başardı. Çok hızlı gelişim gösteren altyazı uygulaması, artık İngilizce dışındaki dilleri de desteklemekte. Farklı dil desteğinin olması uygulamaya olan yönelimi de artırmakta.

Caption indirme linki size hangi sistemini kullanacağınızı sormakla işe başlamakta. Daha sonra indirdiğiniz paketi kurmaya başlıyorsunuz. Sol alt köşede bulunan dil seçeneği size hangi dil için altyazı aradığınızı sormakta. Üstteki kutuya film veya dizinin adını yazdığınızda karşınıza gelen sonuçlar altyazı paketleri. Bunlardan dilediğiniz birini indirerek izleme keyfine ulaşabilmektesiniz.

Eğer ben aramakla uğraşmayayım derseniz, film dosyasını Caption üzerine sürükleyip bırakın yeter. Uygulama size filme ait uygun altyazı seçeneklerini anında karşınıza getirmekte. Kullanımı bu kadar basit olan Caption, Google aramasında bile hızlı şekilde hizmet vermesi gerçekten de harika bir uygulama olduğunu göstermeyi başarmakta.

Altyazıyı Filme Eklemeyi Nasıl Yapacağım?

Hollandalı uygulama geliştiricisi Giel Cobben tarafından hazırlanan Caption uygulaması ile indirilen paketi ilme monte etmenin en pratik yolu VLC Media Player kullanmak. Aynı ismi verdiğiniz film ve altyazı dosyalarını, VLC üzerine sürükleyip bıraktığınızda filmin altyazısı eklenmiş olacaktır. Her ne kadar işleminiz bu kadar basit olsa da bazı filmlerin dosyalarında Türkçe karakter sıkıntısı yaşanabilmekte. Bu sorunu çözebilmek için ‘Sublime Text’ indirme sayfasına başvurmanız yeterli.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı