GündemSinema

Corona Virüs Pandemisi Hollywood’u Derinden Etkiledi

Tüm dünya corona virüsü ile başa çıkmak için büyük çaba sarf ediyor. Tüm gündem corona üzerinden ilerlerken sosyal alanlarında kısıtlanmasına yol açtı. Salgının daha fazla büyümemesi için sosyal izolasyona vurgu yapılıyor. Bu süreçte sosyal ve kültürel aktiviteler kısıtlanmış ya da ertelenmiş durumda. Bu durum sinema sektörünü de yakından etkiledi. Amerika’da geçtiğimiz hafta sonu vizyonda aktif olan filmlere kimsenin gitmediği ve bir dolar haşlat dahi elde edilemediği belirlendi.

Dünya çapında pek çok ülke tarafından salgının önlenmesi için adeta savaş önlemleri alınmış durumda. Milyonlarca insan kendilerini evlerine kapattılar. Sadece temel ihtiyaçların karşılanması için belirli zamanlarda dışarı çıkıyorlar. Şimdiden 16 binden fazla insan hayatını kaybetti. 380 binden fazla insan salgından etkilenmiş ve enfekte olmuş durumda. Bu durum film endüstrisini şimdiye kadar yaşanmamış bir krizin içerisine soktu.

Film Vizyon Tarihleri Erteleniyor

Büyük bütçeli olarak çekilen filmlerin vizyon tarihlerinin ertelenmesi ve bu süreçte sinema salonlarının kapatılmasının Hollywood için tahmini zararının 20 milyar dolara mal olacağı düşünülüyor. Bu büyük bir kriz anlamına geliyor. Şimdiye kadar heyecanla beklenen ve büyük emeklerle hazırlanan filmlerden birçoğu vizyona girme tarihini değiştirdi. Amerika’da bulunan 6 binden fazla sinema salonunun sadece 300 tanesi açık.

Film stüdyoları bu süreçte büyük zarar görecekken bazı filmlerin dijital platformlara satılması söz konusu. Bu yöntemle elde edilecek zarar bir nebze olsun telafi edilebilir. Vizyon süresini doldurmamış yapımlar vizyondan kaldırılırken kısa süre içerisinde dijital platformlara satılmaya başlandı. Bu noktada oluşabilecek zararlar en az seviyeye indirilmeye çalışıyor. Krizin ne kadar daha süreceği bilinmediği için büyük bütçeli yapımlar vizyon tarihlerini 2021 olarak değiştirdi.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı