Sinema

Corona Virüsü Salgınına Benzeyen 8 Salgın Filmi

Corona virüsü salgınının hızla yayılması sonucunda dünyada yaşananlara çok benzerlik gösteren bazı salgın filmleri yeniden popüler oldu.

Corona virüsüne benzeyen ya da benzemeyen virüsleri ve kimi salgın hastalıkları konu alan pek çok film yapıldığı bilinen bir gerçek. Son günlerde Corona virüsü ile ilgili yaşanan gelişmeler korku ve bilim – kurgu filmlerini aratmıyor. Bazı filmlerin konusunun tüm dünyada yaşanılan Corona virüsü salgınıyla benzerlik göstermesi dikkat çekiyor. Koronavirüs gibi birtakım ölümcül salgınları konu edinen çok fazla film bulunmakta.

Corona Virüsünü Hatırlatan Salgın Filmleri

  • Twelve Monkeys – 12 Maymun (1995)

1996 yılında 5 milyar kişinin ölümüne sebep olan ölümcül virüs tüm dünyayı sarmıştır. 2035 yılına gelindiğinde virüs nedeniyle dünya nüfusunun sadece yüzde 1’i hayatta kalabilmiştir. İnsanlar virüsün etkilerinden kurtulmak için yer altında koloniler kurarak yaşamaya başlar.

Coronavirüs’e Benzerliğiyle Dikkat Çeken 8 Film
  • Contagion – Salgın (2011)

Bir iş gezisinden dönen Beth Emhoff, iki gün geçtikten sonra hayatını kaybeder. Yoğun öksürük ve yüksek ateş ile gelen nöbet kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayılır. Ciddi ölümlere yol açan virüs küresel bir salgın haline gelir.  2011 yapımı Contagion film Corona virüsüne olan benzerliği nedeniyle Corona virüsü salgınının başlamasının ardından iTunes’ta en çok kiralanan 10 film arasına girdi.

Coronavirüs’e Benzerliğiyle Dikkat Çeken 8 Film
  • 28 Days Later – 28 Gün Sonra ( 2002)

Bir grup bilim adamının şempanzeler üzerinde deney yapmaları ve deney sonucunda şempazelerin farklı ve beklenmedik tepkiler verdiğinin anlaşılması ile başlayan filmin devamında, şempazelerdeki virüs kan yoluyla insanlara bulaşır. Böyle başlayan salgın birçok kişinin ölümüne sebep olur.

Coronavirüs’e Benzerliğiyle Dikkat Çeken 8 Film
  • Carriers – Veba (2009)

Ölümcül bir virüsten kaçan dört arkadaşın kaçışını ve bu kaçış sırasında iç dünyalarında yaptıkları yolculuğu ve karanlığı anlatan film, dört arkadaşın hayatta kalma mücadelesi ile dikkat çekiyor.

Coronavirüs’e Benzerliğiyle Dikkat Çeken 8 Film
  • Quarantine – Karantina (2008)

Muhabir Angela Vidal ve kameramanı Scott’a bir televizyon programı için Los Angeles itfaiyecileriyle gece vardiyasına katılmaları söylenir. Yapılan acil yardım sonrası ortaya çıkan garip durumlar sonrasında bir apartman karantina altına alınır.

Coronavirüs’e Benzerliğiyle Dikkat Çeken 8 Film
  • Outbreak – Tehdit (1995)

Ölümcül bir virüsün Zaire kentinden Amerika’ya ve oradan tüm dünyaya yayılmasını konu alan film, izleyenleri etkisi altına almayı başarıyor.

Coronavirüs’e Benzerliğiyle Dikkat Çeken 8 Film
  • World War Z – Dünya Savaşı Z ( 2013)

İki kızı ve eşiyle birlikte mutlu bir hayat süren Gerry Lane ailesiyle birlikte amansız bir virüsün dünyaya yayılmasının ardından virüs ile mücadele etmeye çalışıyor. World War Z, virüs denilince akla gelen filmlerden.

Coronavirüs’e Benzerliğiyle Dikkat Çeken 8 Film
  • Flu – (2013)

Yakalananları 36 saatte öldüren H5N1 virüsü ve bu virüsün neden olduğu salgını anlatan film, insan kaçakçılarının bir konteynırın içinde ölmüş birtakım göçmenleri fark etmesiyle başlıyor ve hızla ilerleyen film izleyiciyi sürüklüyor.

Coronavirüs’e Benzerliğiyle Dikkat Çeken 8 Film

Pek çok bilim – kurgu ve korku filmi insanların filmi izlerken etkilenmesini ve film bittiğinde normal hayatlarına dönüp derin bir nefes almalarını hedefler. Virüs ve bulaşıcı hastalıkları konu edinen filmler arasında özellikle Contagion (Salgın) filmi, konusu itibarıyla Corona virüsü salgınında yaşananlara çok benzerlik gösteriyor.

Corona virüsü salgını atlatıldığında yaşananlarla ilgili bir film çekilip çekilmeyeceği merak konusu. Koronavirüsü anlatan bir film çekilecek olursa izleyiciler tarafından yoğun ilgiyle karşılanacağını tahmin etmek çok zor değil.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı