Sinema

Dwayne Jonhson Neden Hızlı ve Öfkeli 9 Filminde Yok? Hızlı ve Öfkeli Serisinde Yaşananlar

Yıl geçmesin ki yeni bir Hızlı ve Öfkeli serisi filmi duyurulmasın. İlk olarak 2001 yılında yayınlanan The Fast and the Furious yani Hızlı ve Öfkeli filmi, bol aksiyon ve sokak yarışı stili ile oldukça beğenilmişti. Özellikle araba, modifiye ve araba yarışı severlerin büyük zevkle izlediği yapım, yapımcılarına ciddi anlamda para kazandırmakla kalmamış, başrollerini üstlenen Paul Walker, Vin Diesel ve Michelle Rodriguez gibi isimlerin de ünlenmesini sağlamıştı.

İlk filmin başarısından sonra hemen harekete geçen yapımcı stüdyo Universal, serinin çıtasını her film ile biraz daha yükselterek 9. filme kadar getirdi. İşte huzurlarınız Hızlı ve Öfkeli serisi.

Yayınlanan ve onaylanan Hızlı ve Öfkeli serisi özeti:

 • Hızlı ve Öfkeli 1 (2001)
 • Hızlı ve Öfkeli: Turbo – Charged Prelude (2003 – Kısa film)
 • Hızlı ve Öfkeli 2 (2003)
 • Hızlı ve Öfkeli: Tokyo Yarışı (2006)
 • Hızlı ve öfkeli: Los Bandoleros (2009 – Kısa film)
 • Hızlı ve Öfkeli 4 (2009)
 • Hızlı ve Öfkeli 5: Rio Soygunu (2011)
 • Hızlı ve Öfkeli 6 (2013)
 • Hızlı ve Öfkeli 7 (2015)
 • Hızlı ve Öfkeli 8: (2017)
 • Hızlı ve Öfkeli: Hobbs and Shawn (2019)
 • Hızlı ve Öfkeli 9 (2020)
 • Hızlı ve Öfkeli 10 (2021)

Hızlı ve Öfkeli 1:

Yayınlandığı zamanlarda büyük ses getiren yapım, bol aksiyon sahneleri ve sokak yarışlarıyla izleyenleri adeta mest etti. Film için 38 milyon dolar harcayan yapımcılar, sadece gişe de 206 milyon dolar kazandılar ki sonradan çıkan özel DVD sürümleri de milyonlarca dolar ekstra kazanç sağladı. Yapımcıların fazla başarı beklemeden yaptıklarını itiraf ettikleri film, böyle başarı yakalayınca Universal Studios hemen ikinci filmi duyurdu. Ama hem senaryo hem de anlaşmazlıklardan dolayı ikinci filmin kadrosu hayal kırıklığı yaşattı.

Hızlı ve öfkeli: Turbo – Charged Prelude:

6 dakikalık kısa bir film olan Hızlı ve Öfkeli: Turbo – Charged Prelude, ilk filmin sonunda Dominic Toretto’yu serbest bırak Brian O’Conner’ın dünya çapında kırmızı bültenle aranmaya başladığını anlatıyor. Polislerden kaçmak için ise Brian, yeni bir araba alarak Miami’ye gidiyor. Böylelikle hikaye Miami’de geçen Hızlı ve Öfkeli 2 filmine bağlanıyor.

Hızlı ve Öfkeli 2:

Hızlı ve öfkeli 2 denilince herhalde akla direkt Brian O’Conner’ın kullandığı mavi gri Nissan Skyline GT-R R34 geliyordur. Zira film, üstünden yıllar geçmesine rağmen Nissan’ın Skyline GT-R serisinin R34 modelinin ne kadar iyi olduğunu gösteriyor.

İlk filmden tam 2 yıl sonra vizyona giren serinin ikinci filmi için yapımcılar biraz daha kesenin ağzını açarak 76 milyon dolar harcadılar. İlk filme harcanan paranın 2 katını harcayan yapımcılar, tam 236 milyon dolar kazandılar.

Lakin ilk filme göre beklentileri pek karşılamayan filmde Dominic Toretto karakterine hayat veren Vin Diesel yoktu. Eski kadrodan sadece Paul Walker’ın yer aldığı serinin ikinci filmi, seriye Roman Peace (Tyrese Gibson) ve Tej Parker (Ludacris) karakterlerini kazandırdı. Monica Fuenties karakterine hayat veren Eva Mendes’in de güzelliğini unutmamak gerek tabii.

Hızlı ve Öfkeli: Tokyo Yarışı:

Herkes serinin üçüncü filmini beklerken yapımcılar bir sürpriz yaparak serinin üçüncü filmi yerine, aynı evrende geçen yeni bir film duyurdular. Tokyo şehrinde geçecek olan filmin adını Hızlı ve Öfkeli: Tokyo Yarışı olarak duyuran yapımcılar, bu film ile beraber drift severleri de unutmadıklarını ve artık Hızlı ve Öfkeli isminin bir marka haline getirdiklerini göstermişlerdi.

85 milyon dolar bütçe ile çekilen film, diğer iki filme göre açıkçası gişede sınıfta kaldı. Eski kadrodan kimsenin olmamasından dolayı beğenilmeyen film, yine de 157 milyon dolar hasılat yapabildi.

Hızlı ve Öfkeli: Los Bandoleros:

Vin Diesel tarafından yönetilen 20 dakikalık bu kısa film, bizlere Hızlı ve Öfkeli 4 filminden önce yaşanılanları anlatıyor. Soygun için bir ekip oluşturmaya çalışan Dominic Toretto’yu anlatan film, Han, Tego ve Santos’un nasıl ekip katıldığı gösteriliyor.

Hızlı ve Öfkeli 4:

Los Bandoleros’un bittiği sahneden başlayan film, serinin diğer üç filminden de başarılı oluyor ve gişede yapımcılarına tam 363 milyon dolar kazandırıyor. Tokyo Yarışı ile aynı bütçeyle çekilmesine rağmen neredeyse iki katı gişe yapan filmin bu denli başarılı olmasındaki en büyük etken tabii ki ilk filmdeki kadronun tekrar bir araya gelmiş olması.

Hızlı ve Öfkeli 5:Rio Soygunu:

Belki de serinin en iyi geri dönüş filmlerinden birisi olan Hızlı ve Öfkeli 5, kadroya ünlü güreşçi Dwayne Johnson’ın katılmasıyla adeta seriyi tekrar şaha kaldırıyor. Brezilya’nın Rio kentinde geçen filmin en önemli hususu ise Dominic Toretto’ya hayat veren Vin Diesel’in aynı zamanda filmin baş yapımcısı olması.

Vin Diesel ve diğer Hızlı ve Öfkeli serisi oyuncuları tarafından kurulan One Race Films tarafından yapımcılığı üstlenen film, 125 milyon dolar harcayan yapımcılara tam olarak 630 milyon dolar kazandırdı. O efsanevi kadronun tekrar bir araya geldiği filme katılan Dwayne Johnson yani namı diğer The Rock farkı oldukça fazlaydı.

Hızlı ve Öfkeli 6:

Artık Universal Studios’a bağlı One Race Film şirketi tarafından devam ettirilen serinin en iyi filmlerinden birisi olmaya aday Hızlı ve Öfkeli 6, kadrosuna kattığı Luke Evans gibi ünlü isimlerle çıtayı daha da yükseğe taşıyor. Dördüncü filmde öldüğü sanılan Letty’nin sadece hafızasını kaybettiğini öğrenen Dominic Toretto, sevgilisini geri kazanmak için harekete geçiyor. Bu film de 160 milyon dolar harcayan yapımcılara gişede tam 789 milyon dolar kazandırmayı bildi.

Yalnız bu filmde şöyle bir dikkat edilmesi gereken nokta var ki her ne kadar serinin 6. filmi olsa da aslında kronojik sıraya göre serinin üçüncü filmi. Bunun sebebi ise filmin sonunda hayatını kaybeden Gisele’nin ardından Han, kendi şehrine, Tokyo’ya dönüyor ve dönmesiyle de beraber konu Tokyo Yarışı filmine bağlanıyor.

Ayrıca bu filmin after credit yani jenerikten sonra çıkan son sahne, Han’ın hayatını kaybettiği anı gösteriyor. Han’ı öldürenin ünlü aktör Jason Statham olduğunu ve Dom’u arayıp, Han’ı öldürdüğünü söylediğini öğreniyoruz.

Hızlı ve Öfkeli 7:

Ve kadroya Jason Statham ve Kurt Russell’ın katılmasıyla seri adeta yıldızlar arenasına dönüyor. Kardeşi Owen Shaw’ın intikamı için Han’ı öldüren Jason Statham’ın karakteri Deckard Shaw, Toretto ve ekibinin peşine düşüyor. Rio Soygunu’nda kovalamaca oynayan Luke Hobbs ve Dominic Toretto ise, Deckard Shaw için bu sefer güçlerini birleştiriyorlar. Tam tamına 190 milyon dolara patlayan bu film yapımcıların yüzünü güldürerek onlara 1,5 milyar dolardan fazla para kazandırıyor.

Hızlı ve Öfkeli 8:

Yedinci filmin 1,5 milyar dolar hasılat barajını aşmasının ardından kısa sürede vizyona giren 8. film, hayranlarının o özlediği sokaklara geri dönüyor. Aksiyon sahnelerini tekrar sokak yarışlarına taşıyan serinin 8. filmi, kadrosuna kattığı ünlü aktris güzeller güzeli Charlize Theron ile beklenileni tam olarak veriyor.

7. filmde birbirlerine düşman olarak Deckard Shaw ise bu sefer Dominic Toretto’nun yardım isteğini geri çevirmeyerek iş birliği yapıyorlar. 250 milyon dolar masraf edilen film, gişede ise 1.2 milyar dolarlık başarı yakalıyor.

Hızlı ve Öfkeli: Hobbs and Shawn:

Serinin belki de kırıldığı, üstünde kara bulutlar estiği film, Hızlı ve Öfkeli: Hobbs and Shawn. Hızlı ve Öfkeli evreninde geçen ve adından da anlayacağınız üzere başrollerini Dwayne Johnson ile Jason Statham’ın üstlendiği yapım, eski kadrodan başka kimseyi barındırmıyor.

Kadroya Idris Elba, Cliff Curtis, Eddie Marsan, Roman Reigns ve Vanessa Kirby’nin katılmasıyla adeta tüm Hollywood seriye katılmış oluyor. Yapımcılığını da Dwayne Johnson’ın üstlendiği film, 200 milyon dolarlık bütçe ile yapımcılarına 760 milyon dolar kazandırıyor.

Hızlı ve Öfkeli 9:

Bu yılın Nisan ayında vizyona girecek olan Hızlı ve Öfkeli 9, tekrar orjinal kadroya geri dönüyor. Ekstra olarak ise kadroya John Cena katılıyor. Lakin yayınlanan fragmana göre Dwayne Johnson filmde yer almıyor. Seriye katıldığı Rio Soygunu filminden itibaren her filmde gözüken ünlü oyuncunun bu filmde yer almaması haliyle bazı söylentilere de sebep oldu. Dilerseniz şimdi bu söylentilerin derinlerine inelim.

Dwayne Johnson neden Hızlı ve Öfkeli 9 filminde yok?

Bazı sinema eleştirmenlerine dayanan kaynaklara göre ünlü aktörün filmde olmamasının sebebi, serinin başrolü ve yapımcısı Vin Diesel ile kavgalı olmasıymış. Zira söylentilere göre bir konudan dolayı sette tartışan ikilinin arası ciddi anlamda bozulmuş.

Lakin bu iki önemli ismi kaybetmek istemeyen baş yapımcı stüdyo Universal ise, sinema sektöründe bilinen evren bölünmesini uygulamış. Peki bu evren bölünmesi ne? Şöyle ki, Hızlı ve Öfkeli evrenini ikiye bölen Universal, bir yarısını Dwayne Johnson’a diğer yarısını da Vin Diesel’e emanet etmiş. Yani ikilinin yaptığı farklı Hızlı ve Öfkeli filmleri, aynı evrende ama farklı zaman ve mekanda geçecek.

Yine söylentilere göre Universal, ikiliyi barıştırmak için elinden geleni yapıyormuş. Lakin tekrar belirtelim bu konu hakkında yapılmış hiçbir resmi açıklama yok. Bunlar sadece söylentiden ibaret ki gerçek olup olmadığı dahi kesin olarak bilinmiyor. Umarız serinin hayranları tarafından çok sevilen ikili arasında tatsız bir durum yoktur ve serinin 10. filminde tekrar bir araya gelirler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı