SinemaTeknoloji

MK2 Films’le Anlaşan Netflix’e Birçok Klasik Film Eklenecek

Netflix, her yıl klasik filmleri yenileyen ve 600’den fazla filmin dağıtımını üstlenen MK2 Films isimli şirketle anlaşma yaptı. 

Aralarında Abbas Kiarostami, Charles Chaplin ve Buster Keaton gibi isimlerin yer aldığı ünlü yapımcıların eseri yüzlerce klasik filmin dağıtım faaliyeti MK2 Films tarafından yürütülüyor. Henüz yeni imzalanan anlaşma kapsamında toplam 50 klasik film Netflix’teki yerini alacak. Bu yeni içerikler ilk başta sınırlı sayıda ülke kullanıcıları tarafından izlenebilecek. 

24 Nisan’da yürürlüğe giriyor

MK2 Films’le yapılan anlaşmanın 24 Nisan, yani bu Cuma günü yürürlüğe gireceği bilgisi paylaşıldı. Yine öğrendiğimize göre Netflix ilk etapta ünlü Fransız yönetmen François Truffaut’un Fahrenheit 451, The 400 Blows, The Woman Next Door ve Confidentially Yours gibi klasik eserlerini yayına verecek. Yılın ilerleyen günlerinde MK2 Films kütüphanesindeki 50 film Netflix’te listeleniyor olacak.

Filmler 2K ve 4K kalitesinde

Web sitesini incelediğimiz zaman MK2 Films’in Chaplin ve Keaton gibi büyük isimlerin klasik eserlerini alıp restore ettiğini görüyoruz. Ortaya çıkan sonuç ise şaşırtıcı. Seneler önce çekilmiş filmleri 2K ve 4K gibi yüksek çözünürlüklere uyarlamayı başaran stüdyonun kütüphanesindeki yapımların Netflix’e gelecek olması kuşkusuz olumlu bir gelişme. 

Şuan için anlaşmanın diğer detaylarına dair bilgimiz yok. Mesela tam olarak hangi yönetmenlerin eserlerinin Netflix’e geleceği bilinmiyor. Ancak IndieWire’ın haberine göre Alain Resnais, Krzysztof Kieślowski ve François Truffaut gibi isimlere ait yapımlar kesin olarak listede.

Aslına bakılırsa Netflix ilk başlarda şimdikine kıyasla çok daha fazla klasik filme ev sahipliği yapıyordu. Ancak Netflix Originals adı altında kendi filmlerini çekmeye ve daha çok güncel yapımlara yer vermeye başlayınca kült filmlerin sayısı giderek azaldı. MK2 Films ile yapılan anlaşma sonucunda bu tablo az da olsa değişiklik gösterecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı