Sinema

Netflix Düşürmek Zorunda Kaldığı Görüntü Kalitesini Yeniden Arttırdı

Koronavirüs salgını nedeniyle dünyanın hemen her köşesinde uygulanan sokağa çıkma yasakları bir süre daha hayatımızı etkilemeye devam edeceğe benziyor. Hal böyle olunca eve kapanan insanlar boş vakitlerini değerlendirmek için Netflix gibi yayıncılık mecralarına sarmış durumdalar. 

Ücretli abone sayısı hiç olmadığı kadar hızlı şekilde artan Netflix ise bu talebi karşılamak için altyapısını sürekli geliştiriyor. Fakat her ne kadar en popüler yayıncılık platformu olsa da Netflix de bu beklenmedik akına karşı hazırlıksız yakalandı. Neticesinde video kalitesinde düşüşe gitmek zorunda kaldı. Ancak neyse ki bu can sıkıcı durum nihayet ortadan kalktı ve Netflix’teki içerikleri eskisi gibi FHD kalitede izleyebilmek mümkün hale geldi. En azından Avrupa kıtası için durum bu şekilde.

Eski kaliteli günlere geri dönüldü

FlatPanelsHD sitesinde yer alan verilere göre Netflix’in önceden sunduğu ancak yoğun talep sonucu askıya almak zorunda kaldığı 4K HDR ve 15Mb/s bitrate çözünürlüğü yeniden yürürlüğe girdi. Buna göre Danimarka, Norveç ve Almanya’nın başını çektiği birçok Avrupa ülkesinde çözünürlük kalitesinde gözle görülür iyileştirme yaşandı.

Ancak görünen o ki Netflix kalitesindeki normale dönüş henüz tüm ülkelerde aktif hale gelmiş değil. ABD başta olmak üzere birçok bölgede kullanıcılar halen daha düşük kalitede içerik izlemek zorundalar. Zaman zaman siz de Netflix’ten dizi veya film izlerken görüntü kalitesinin düştüğünü, ara ara düzeldiğini fark edebilirsiniz.

Netflix İSS’lerle irtibat halinde

Konuya ilişkin FlatPanelsHD sitesine demeç veren Netflix sözcüsü, ağ kapasitesini arttırmak için internet servis sağlayıcıları (İSS) ile temas halinde olduklarını açıkladı. Nisan ayında normal kapasitesinin dört katı yoğunluk yaşayan video yayın platformu tüm bu olumsuzluklara rağmen durumu iyi kurtardı. En azından kimse para verip abone olduğu platformun çöktüğünü görmedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı