SinemaTeknoloji

Netflix Rakibi Disney+ 10 Günde 16.5 Milyon Abone Kazandı

Koronavirüs günlerinde evinden dışarıya zorunlu olmadıkça çıkmayan insanlar evde keyifli vakit geçirebilmek için Netflix, Blutv ve Puhutv gibi çevrimiçi yayın platformlarına abone olmuş bulunuyorlar. Tabii bu durum sadece Türkiye genelinde değil, tüm dünyada geçerli.

Çocukluğumuzun çizgi film ve animasyon stüdyosu Disney de Disney Plus adını verdiği hizmetle bu sektöre adımını bir süre önce atmıştı. Netflix ve Hulu gibi rakiplerine kıyasla pazar payı halen daha çok düşük. Ancak kendine has bir fan kitlesi olan Disney’in marka bilinirliği, itibarı ve sahip olduğu kaliteli içerikler bu rekabette elini güçlendiren unsurlar.

Toplam 54.5 milyon abonesi var

Nitekim bu yılın ilk çeyrek finansal dönemine ilişkin kazanç raporlarını açıklayan Disney, sadece 10 günde, 28 Mart – 8 Nisan 2020 tarihleri arasında Disney Plus servisine 16.5 milyon yeni abonenin kayıt olduğunu duyurdu. 

Bu abonelerin her birinin ücretli olduğunu da belirtelim. 4 Mayıs itibariyle açıklanan son rakam platformun 54.5 milyon ücretli abone tarafından kullanıldığı yönündeydi. Abone sayısının her geçen gün arttığını tahmin etmek güç değil. Eğer insanlar evde kalmaya daha da devam ederse Disney Plus ve Netflix gibi platformların bu işten kârlı çıkacağı da aşikar.

Çok değil, Nisan ayının başlarında Disney ücretli yayın platformunun 50 milyon abone barajını geçtiğini duyurmuştu. 

Netflix’e yetişmesi biraz zor

Aradan geçen bu kadar kısa süre zarfında 16.5 milyon yeni abone kazanması gerçekten Netflix’i dahi kıskandıracak bir başarı. Fakat kızgın bir rekabetin hüküm sürdüğü bu sektörde Disney Plus’ın Netflix’i yakalaması hayli zor. Çünkü Disney Plus aralarında Türkiye’nin de bulunduğu birçok ülkede kullanılamıyor. Üstelik Netflix’in toplam abone sayısı 182 milyon. 

İçerikleri yerelleştirmeden, yeni dillere göre altyazı ve dublaj seçeneği sunmadan Disney Plus’ın Netflix seviyesine çıkması bir hayal.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı