Sinema

Seinfeld Netflix İle Geri Mi Geliyor?

2019 ikinci çeyrek raporuna göre düşüş yaşayan Netflix, orijinal içerikler yerine dünya çapında ün yapmış yapımlara çevirdi. İlk rotası da Seinfeld olmuş gibi görünmekte. Efsane program, Netflix ile geri dönmeye hazırlanmakta. 2011 yılından bu yana ilk defa kayıp yaşayan şirket, böylece kan kaybına dur demeye çalışacak.

Efsane Geri Dönüyor

Dijital yayıncılıkta orijinal yapımlar ile ün salan Netflix, bu tür yayınlardan istediği sonucu alamadı. Yılın ikinci yarısında ABD’de yayınlanan raporlara göre firma abone tabanında büyük bir kayıp yaşadı. Bunun neticesinde halk tarafından kabul görmüş içeriklerin yayın haklarını satın almak istiyor. Böylece küresel ölçekte üye sayısını artırmayı planlayan Netflix, sevilen film, dizil ve diğer içerikleri platformuna katmak için düğmeye bastı.

Netflix, yayın sektöründe rekabetin artması nedeniyle böyle bir yola başvurmaya mecbur kaldı. Jerry Seinfeld’in kendi adıyla efsaneleşen sit com türü yayınını satın alan firma, resmen küresel yayın haklarının tamamına sahip oldu. 2021 itibariyle yayınlanmaya başlayacak olan Seinfeld, 180 bölümden oluşmakta.

Rekabeti Devam Ettirmek İstiyor

Seinfeld’in haklarını aldığını duyurması takipçilerini sevindirse de tarih olarak daha bir yılın olması üyeleri arasında pek de memnun edici karşılanmadı. Ancak şirketin 2021 yılını özellikle seçtiği söylenmekte. Çünkü bu tarihte şu an sözleşmesi devam eden The Office ile sözleşme süresi bitmekte. Netflix’in sevilen yapımlarından olan Friends de 2020 yılında sözleşmesi biten diziler arasında yer almakta.

Netflix tarafından milyon dolarlık yapımlar ön plana çıkarılmaya çalışılmakta. Ancak genç kesimin de özellikle takip ettiği ve çok beğenilen içerikler arasında yer alan The Office, bu yapımlardan çok daha fazla takipçi kitlesine ulaşmayı başarmış durumda. Bu nedenle Netflix’in rakipleri tarafından da istenmekte. NBCU ile rekabetini 2021’e kadar sürdürebilen Netflix, sevilen diziye değerinin üstünde rakam verse de NBCU, 500 milyon dolar vererek dizinin haklarını aldı.

Efsanelere Geri Dönüş

Netflix’in diğer bir rakibi olan Warner Bros. Media da Friens’in yayın haklarını 425 milyon dolara alarak 5 yıl boyunca HBO Max’ın hizmetine vermiş oldu. Sevilen yayınlarını bu şekilde kaptıran Netflix, 1989-1998 arasında yayınlanan ve 9 sezon süren komedi programını satın aldığını duyurdu. Bir süre önce orijinal yayınlarından Tuca&Bertie, Designated Survivor, She’s Gotta Have It, The OA gibi programların çekimlerini durdurması da Netflix’in artık orijinal içerikleri bir kenara bırakacağını göstermiş oldu.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı