Sinema

Yapay Zeka Ve Sinema Paradoksu

Yapay zeka konulu filmlerin sayısının son yıllarda artması elbette teknolojinin gelişimi ile senaristlere de ilham kaynağı olmakta. Ancak günümüzde olmayan birçok teknolojik ürün yıllar önce filmlerde ve çizgi filmlerde karşımıza çıkmıştı.

Son yıllarda yapay zeka üzerine yapılan araştırmaların artması ve yeni ürünlerin ortaya çıkmasıyla sinema sektörü de yapay zekanın ekmeğini yemeye başladı. İnsanların ilgisinin bu kadar yüksek oluşu ve sınırsız bir düşünme özgürlüğü sağlayan yapay zeka önce bilim kurgu filmleri ile hayatımıza girmişti. Daha sonra ceplerimizdeki telefonlara ve akıllı saatlere kadar hayatımızın her alanında kullanım kolaylığı sağlayan yapay zeka, sinema sektöründeki varlığını da arttırdı.

Yapay Zeka Mı Sinemaya Yön Veriyor, Sinema Mı Yapay Zekaya?

Yapay zeka mı sinemaya yön verdi yoksa sinema mı yapay zekaya bilinmez ancak günümüzde daha önceki yıllarda tahmin edemeyeceğimiz birçok teknolojik ürün daha önce izlediğimiz filmlerde ve çizgi filmlerde karşımıza çıkıp geleceğe dair ipuçları vermişti. O yıllarda bizler için bir hayal ürünü olan bu ürünler günlük hayatımızın bir parçası haline geldi. Aslında her gün farklı bir gelişmenin yaşandığı bilim dünyasında bir keşifle ve yeni çıkarılan bir ürünle hayal dünyamız daha da genişleyerek gelecek yıllarda nelerle karşılaşabileceğimiz hakkında bizleri bilgilendiriyor.

1962 yılında yayın hayatına başlayan Jetgiller çizgi filmi 2000’li yılların başına kadar herkesin izlediği ve teknolojinin gelişmesiyle farklı bir hayatın yaşanabileceğinin hayalini birçoğumuza kurdurmuştur. O dönemin şartlarına bakıldığında ütopik olarak nitelendirdiğimiz o teknolojilerin birçoğu sıradan hayatımızın bir parçası haline dönüştü.

Teknolojiye Yön Veren Filmler

Jetgiller çizgi filmindeki robot temizlikçilerin oluşu günümüzde yapay zeka ile üretilen yardımcı robatlara çağrışımda bulunmuş olacak ki çizgi film yayınlandıktan yıllar sonra üretilen yapay zekaya sahip robotlar birçok ülkede günlük hayatta kullanılmaya başlandı. Belli bir program niteliğinde çalışan ve birçok amaç için üretilen robotlar gelecek yıllarda en büyük yardımcılarımız olacak. Yine aynı çizgi filmde kullanılan akıllı saatler Apple’a ilham kaynağı olarak 2014 yılında satışa sunulan Apple Watch’ları bize kazandırdı. Filmlerde görüp en çok hayalini kurduğumuz ışınlanma bulunamamış olsa da görüntülü konuşma fikrini de ilk kez Jetgiller sayesinde hayal etmiştik.

1982 yılında vizyona giren Bıçak Sırtı filminde 2019 yılında yapay zekaya sahip robotlarla olan mücadele anlatılmıştı. 2019 yılında robotlarla bir savaşın içine girmedik ancak yapay zekaya sahip robotların insanlığın önüne geçebilecek güce sahip olup olamayacağını çokça tartıştık.

Teknolojinin sinemaya yön vermesi kadar sinemanın da teknolojiye yön vermesi durumu tartışmasız bir gerçek. Son dönemde izlediğimiz bir çok imkansızı konu alan bilim kurgu filmleri belki de gelecekte çok aşina olduğumuz teknolojiler olarak hayatımıza girecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı