Sosyal Medya

Alman Devlet Kurumlarına Uyarı: WhatsApp Kullanmayın

Anlık mesajlaşma uygulaması denilince akla gelen ilk uygulama olan WhatsApp, için Alman Federal yetkisinden devlet kurumlarına “WhatsApp Kullanmayın” uyarısı geldi.

Alman Federal Veri Koruma Komiseri Ulrich Kelber, sosyal medya platformu Facebook’un WhatsApp’ın meta verilerini elde ettiğini belirterek, devlet kurumlarına WhatsApp’ı kullanmaması talimatını bulunduran bir mektup gönderdi.

Handelsblatt gazetesi tarafından yapılan habere göre Almanya Federal Veri Koruma Komiseri Ulrich Kelber, tüm devlet kurumlarına WhatsApp’ı kullanmamaları konusunda uyarıda bulundu. Facebook’un geçtiğimiz yıllarda satın aldığı anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın her mesaj gönderildiğinde Facebook’a meta verileri ilettiğini belirten Kelber, WhatsApp’ın dolayısıyla Facebook’un bu sayede IP adresine, konum verilerine, akıllı telefon ve işletim sistemi verileri ile birlikte mesajın gönderildiği tarih ve saat bilgisine de eriştiğini dile getirdi.

WhatsApp Yetkilisi Açıklama Yaptı

Kelber’in bu açıklamasının ardından gazeteye konuşan WhatsApp yetkilisi, WhatsApp’ın kullanıcı verilerini Facebook’a iletmediğini açıkladı. WhatsApp yetkilisi tarafından yapılan açıklamada, WhatsApp mesajlarının varsayılan olarak şifrelenmiş olarak gönderildiği için mesajları okuyamadığını dile getirirken mesajların sadece alıcı ile gönderi arasında okunabildiğini ve Facebook’un bu mesajlara erişimlerinin olmadığını belirtti.

Alman Federal Veri Koruma Komiseri Ulrich Kelber, kullanıcıların bu verilerine ulaşan uzmanların; iş, mali durum, hobiler ve hastalıklar gibi bilgileri de ekleyerek, kullanıcı profilleri oluşturduklarını aktardı. Ortaya atılanlar şimdilik iddiadan öteye gidemese de Facebook’un bu konuda geçmişti sabıkası bulunuyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı