Sosyal Medya

Ben Öldükten Sonra Facebook’uma Ne Olacak?

Canlılığımızın kaçınılmaz bir sonu olarak hepimiz bir gün öleceğiz. Bu mantıktan yola çıkarak yapılan tahminlere göre eğer ani bir kararla çılgınlar gibi üreyip eksilenlerin yerini dolduracak boyutlarda genç popülasyonun sayısında insanlık olarak bir patlama yaşatmazsak 2069 yılına kadar vefat etmiş Facebook kullanıcılarının sayısının, yaşayanları geçmesi bekleniyor.

Öldüğümüzde Facebook hesabımızın da bizimle birlikte tarihe gömüleceğini düşünüyorsak o işler her zaman öyle olmuyor, nasıl oluyor gelin birlikte bakalım.

Facebook, vefatımız gerçekleştiğinde hesabımız adına yapılabilecekler konusunda bizlere birden çok seçenek sunmaktadır. Bunlardan bir tanesi sizden sonra hesabınızı yönetmesi için arkadaş listenizden birini vasi olarak seçebiliyor olmanızın yanında yapabileceğiniz bir diğer şeyse öldüğünüzde hesabınızın otomatik olarak silinmesi yönünde Facebook’a talimat vermektir.

Öldüğümüzde Facebook Tarafından Hesabımız Otomatik Olarak Nasıl Silinecek?

Peki ama ne zaman öleceğimizi biz bilemezken Facebook bunu nasıl bilecek ve otomatik olarak hesabımızı silecek, hemen açıklayalım.

Facebook’un öldüğünüzde hesabınızı otomatik olarak silmesi için öldüğünüzü resmi bir belge ile kanıtlayacak birine ihtiyacınız vardır.

Facebook Sayfasının Bir Anma Sayfasına Dönüştürülmesi

Tüm bunların hesabımızda nasıl aktifleştirileceğine gelirsek onu da şöyle açıklayalım.

Öncelikle Facebook hesabımızda ana sayfaya gidiyoruz ve ekranın sağ üst köşesinde bildirimleri gördüğümüz çan ikonunun iki yanındaki aşağı gösteren oka basıyoruz.

Sonrasında ‘’Ayarlar’’ seçeneğine tıklıyoruz ve önümüzde adımız, kullanıcı adımız, iletişim bilgilerimiz gibi verilerin sıralandığı bir ekran açılıyor. Bu sıralanan bilgiler arasında ‘’Anıtlaştırma Ayarları’’ ifadesinin karşısında vefat ettikten sonra hesabına ne olacağına karar ver diye bir açıklama dikkatimizi çekiyor olmalıdır. Bunun yanındaki ‘’Düzenle’’ aktif linkine tıklıyoruz.

Karşımızda şu anda uzun uzun açıklamaların olduğu bir ekran olmalıdır. Açıklamalara şöyle bir göz attığımızda öncelikle hesabımızın varisini belirleyebileceğimiz kısım ve sonrasında vefat ettikten sonra hesabımızın silinmesi talebini oluşturabileceğimiz kısmı görüyoruz.

Hesabımızın vasisini arkadaş listemizden seçebiliriz. Bu yaptığınız işlem bir mail ile vasinize bildirilecektir ve artık biz dünyadan göçüp gittikten sonra tüm hesap hareketlerimiz bu kişi tarafından yönetilecektir. Sizden sonra hemen hemen tüm hesap yetkilerinin devredildiği vasiniz, ölmeden önceki direkt mesaj ve iletilerinizi görme yetkisine sahip olmadığını da belirtelim.

Varsayalım ki hesabınızın silinmesi yönünde talep oluşturduktan sonra karar değiştirip ailemizin paylaşımlarımızı görebilmesini istersek ‘’Facebook hesabımı koru’’ seçeneğine tıklayarak bu talebimizi geri alabiliriz ve böylece Facebook, yaşamımız boyunca sayfamızda biriken tüm iletileri, fotoğrafları, videoları ve bilimum paylaşımlarımızı saklayarak öldüğümüzde sayfamızı adeta bir dijital mezar taşına dönüştürebiliyor.

Yalnız fikir değiştirip silme talebini geri alma fırsatı sadece biz yaşadığımız sürece mümkündür biz öldükten sonra bu talebin geri alınamayacağını bilmelisiniz bu nedenle bu doğrultuda bir fikir değişikliğiniz olduğunda elinizi çabuk tutmanızı tavsiye ederiz öyle ya ne zaman ne olacağını sadece yukarıdaki bilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı