Sosyal Medya

Bilgi Kirliliğine Karşı Twitter’dan Çözüm

Herkesin konuştuğu ve tüm dünyanın gündeminde olan Corona virüs, medyada bilgi kirliliğine de yol açtı. Kaynağı belli olmayan haberler, uydurma ve insanları paniklemeye iten yorumlar ile bilgi kirliliğinin had safhada olduğu Twitter, buna bir çözüm buldu. Yapılan paylaşımların titizlikle inceleneceğini söyleyen Twitter yetkilileri, insanları yalan haberlerden korumayı amaçlıyor.

Paylaşımlar İncelenecek

Bazı ülkelerde uygulanan sokağa çıkma yasağı, karantinalar ve evden çıkmama tavsiyeleri beraberinde can sıkıntısını, sosyal medya kullanımının artmasını ve insanları galeyana getirici yalan haberlerin paylaşımını getirdi. Virüsün ortaya çıktığı günden itibaren virüs hakkında binlerce paylaşım yapılan sosyal medya platformu Twitter, alınan tedbirlerini gözden geçirdi ve evde sosyal medyada vakit geçiren bireyleri gerçekliği belli olmayan haberlerden korumak için neler yapılacağını konuştu. Yetkililer, önceden aldığı tedbirleri daha da arttırdıklarını belirtti. Gerçekliği sorgulanan ve yalan haber niteliği taşıyan paylaşımların banlanacağı ve yapılan her paylaşımın özenle inceleneceği açıklandı. Bu sayede Twitter kullanıcılarının da daha hassas davranacağı ve yalan haber paylaşımlarının önüne geçilebileceği ön görülüyor.

Twitter’da Coronavirüs Hakkında Ne Konuşuluyor?

Çok tercih edilen sosyal medya platformu Twitter, Corona virüsün en çok konuşulan yerlerinden biri oldu. İnsanların sokağa çıkma yasağında ve evden çıkmama kararı almasından sonra sosyal medya kullanımının arttığı bu günlerde Twitter ve Coronavirüs hakkında açılan hashtagler artmaya devam ediyor.

Twitter’da bilgi kirliliğinin yanında bilgilendirici birçok paylaşım da yapılmakta. Temizliğimizin nasıl yapılacağı, ellerin nasıl yıkanması gerektiği, evden çıkmamanın en doğru karar olduğu ve virüs hakkında doğru bilgilerin de verildiği bu platformun doğru kullanıldığı sürece çok yararlı olduğu görüldü. Twitter’ın alacağı bu yeni tedbir ile kullanıcıların karşısına artık daha az doğruluğu belli olmayan paylaşım çıkacak ve insanlar bilinçlendirilecek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı