Sosyal Medya

Çocukların Mahremiyetini İhlal Ettiği Gerekçesiyle: Tiktok Hakkında Suç Duyurusu!

Çin merkezli teknoloji şirketi olan ByteDance’in bünyesinde bulunan TikTok uygulaması, gençler arasında yaygın olarak kullanılan, popüler sosyal paylaşım uygulamaları arasında yer alıyor.

Sosyal paylaşım uygulaması olan TikTok hakkında suç duyurusu yapmış olan gizlilik gözlemcileri, çocukların mahremiyetini yok saydığı gerekçesini öne sundu.

İçlerinde  Reklamsız Çocukluk Kampanyası ve Dijital Demokrasi Merkezi tarzında pek çok grupların da bulunduğu 20 gizlilik gözlemcisinden oluşmakta olan organizasyon, ABD Federal Ticaret Komisyonu’na bulunulan suç duyurusunda, TikTok uygulamasının, Amerika’da bulunan Çocukların Çevrim İçi Mahremiyetinin Korunumu yasasına uygun hareket etmediği ve çocukları riske attığını özellikle vurguladı.

TikTok uygulamasının 13 yaş altında bulunan çocukların kişisel bilgilerini, ailelerinin izni olmadan topladığını öne sürmekte olan gizlilik gözlemcileri, uygulamayı kullanan kişilere ait verilerin ticari amaç ile kullandığını belirtti.

Uygulama sebebi ile çocukların uygunsuz içeriklere veya kötü niyetli kişilerin istismarına açık olduğunu da söyledi.

TikTok’a Daha Önce ABD’de 5,7 Milyon Dolar Para Cezası Uygulanmıştı

Genç kesim tarafından çok yaygın bir şekilde kullanılmakta olan sosyal paylaşım uygulaması TikTok, Çin teknoloji şirketi olan ByteDance’a ait.

TikTok uygulamasının Çinli bir ticari girişim olduğunu söyleyen ABD’li yetkililer, çocuklar arasındaki geniş çaplı kullanımı sebebi ile ulusal güvenlik risklerini ortaya çıkarabileceğini savunmakta.

Geçtiğimiz aylarda da TikTok uygulaması, 2019 yılında çocuklara ait bilgileri izinsiz topladığı iddiası ile ABD’de 5,7 milyon dolar para cezası verilmişti.

Yazılı açıklama yapan TikTok ise kullanıcıların gizliliğini çok önemsediklerini, uygulamanın kullanıcılar için güvenli ve eğlenceli bir uygulama olmasını sağlamayı amaçladıklarını ifade etti.

Uygulama nedeni ile çocukların uygunsuz içeriklerle karşı karşıya olduğunu belirtmekte olan uzmanlar, TikTok uygulamasının kısıtlı mod seçeneği gibi yöntemler ile bilgilerin filtrelenmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulundu.

Yetkililer tarafından, ailelerin bu uygulama konusunda dikkatli olması gerektiğine dair uyarılar yaptı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı