Sosyal Medya

Facebook 7 Milyarı Aşkın Sahte Hesap Sildi

Facebook hala günümüzün en çok kullanılan sosyal medya platformlarından biri. Hem kişisel kullanıcıların hem de reklamverenlerin en sık tercih ettiği mecralardan biri olan Facebook’un başı uzun zamandır fake yani sahte hesaplarla dertteydi. Veriler gösteriyor ki Facebook, şimdiye kadar 7 milyarı aşkın sahte hesabı silmek zorunda kaldı.

Facebook, dünya çapında 2,5 milyardan fazla aktif kullanıcısıyla tüm zamanların en benzersiz sosyal medya uygulamalarından birini oluşturuyor. Reklamverenler için de çok ciddi bir erişim potansiyel sunan oluşum, devamlı olarak kullanıcılarının çok büyük bir çoğunluğunun sahte hesaplardan oluştuğu yönünde eleştiriliyordu. Bu durum da Facebook’un erişim numaralarına duyulan güvenin azalmasına neden oluyordu.

Facebook Sahte Hesaplara Savaş Açtı

Elbette ki her platformda olduğu gibi Facebook’ta da sahte hesaplar mevcut fakat Facebook’un kendi raporları gösteriyor ki bu durumla çok ciddi bir biçimde savaşılıyor. Facebook her yıl daha fazla sahte hesabı ortadan kaldırıyor.

Facebook 7 Milyarı Aşkın Sahte Hesap Sildi

2018’de Facebook, platformunda bulunan sahte hesap yüzdesinin yaklaşık % 4 olduğunu belirtmiş ve bu rakamın 88 milyon sahte profile eşit olduğunu açıklamıştı. Kıyaslama yapıldığında bu oranın, Facebook’un 2012’deki %9 ve 2013’teki% 11’lik sahte hesap tahminden çok daha düşük olduğu görünüyordu. 2018’de Facebook, gelişmiş algoritması sebebiyle sahte hesapların tespitinde ve kaldırılmasında hızla yol aldıklarını söylemişti. Konu hakkında daha fazla harekete geçmesi gerektiğini düşünen Facebook, bu yılın ilk çeyreğinde yaklaşık 583 milyon sahte hesabı sildi.

Facebook’un Sildiği Hesap Sayısı 7 Milyarı Aştı

Bu rakam son derece etkileyici olsa da Facebook’un yalnızca geçtiğimiz yılda 6.6 milyar sahte hesabı kaldırdığını hatırlatmak gerek. Dünya sosyal medya devinin bu atağı reklam verenler için güvenilirliğini artıran hamleler arasında yer alıyor. Bir anda 6.6 milyar hesabın silinmesi üzerine yapılan açıklamalarda DEC adı verilen yapay zeka sistemi ortaya çıkıyor. Facebook mühendisleri tarafından geliştirilen bu sistem sayesinde sahte hesaplar yapılan detaylı bir araştırma ve davranış yelpazesi doğrultusunda gözlemlenip kolayca saptanabiliyor. 

Facebook 7 Milyarı Aşkın Sahte Hesap Sildi

Facebook’un mühendislik ekibine göre bunun nedeni, geniş bir özellik ve davranış yelpazesine dayanarak sahte profilleri oldukça isabetli bir şekilde tespit edebilen Derin Varlık Sınıflandırması (DEC) adı isimli gelişmiş bir makine öğrenme sistemi.

Platformlarında hala en az 125 milyon sahte hesabın bulunduğunu tahmin eden Facebook, sahte hesap kapatma işlemlerine hız kesmeden devam edileceğini söylüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı