Sosyal Medya

Facebook Artan Kullanıcı Trafiğine Yetişmeye Çalışıyor!

Corona virüs salgını sebebiyle milyonlarca insan evden çıkmadan salgınla mücadele etmeye çalışıyor. Evde kalma yönündeki çağrı devam ederken internet kullanımı ciddi oranda arttı. Facebook virüs salgını sonrasında kullanıcı sayısında ciddi bir artış yaşandığını açıkladı. Sosyal medya platformları arasında dev konumunda bulunan Facebook bu konuda gerekli önlemleri aldıklarını açıklamıştı.

Evde karantina altına alınan kişi sayısı arttıkça sosyal medya kullanımı da artmaya devam ediyor. Facebook bu konuda fazla mesai harcamaya başladı. Facebook’un daha önceki dönemlerde hayata geçirdiği ancak para kazanamadığı uygulamalar son dönemlerde para kazanmaya başladı. Ancak virüs salgını nedeniyle reklamlar karşısında ciddi önlemler alan ülkeler sebebiyle reklam gelirlerinin de durumdan etkilendiğinin altı çizildi.

Kullanıcı Trafiğini Yönetmek İçin Çalışmalar Devam Ediyor

Özellikle İtalya baz alındığı zaman Facebook üzerinden kullanım süresinin yüzde 70 oranında arttığı belirlendi. Facebook Live ve Instagram görüntüleme süreleri yükselmeye başladı. Evde sıkılan insanlar sevdikleri ve yakınlarıyla grup aramaları yapmaya başladılar.

Facebook yetkilileri bu salgının birden ortaya çıkması sebebiyle artan kullanıcı trafiği ile başa çıkmakta zorlandıklarını açıkladı. Uygulama kullanımının birden yükselmesi verimin azalması gibi sorunlara neden olabileceğinden dolayı bazı ülkelerde uygulamaları bit hızları kesildi. Bu durumda aşırı yüklenmeye karşı hizmetlerin stabil çalışması amaçlanıyor. Uygulama üzerinden izlenen videoların ve paylaşımların varsayılan görüntü kaliteleri düşürüldü. Facebook kullanıcıların bu süreçte bilinçlenmesini sağlamak amacıyla COVID-19 Bilgi Merkezinin tanıtımını da yaptı. Alınan önlemler uygulanmaya başladı. Salgının giderek artması sebebiyle ilerleyen dönemlerde uygulamanın daha yoğun kullanıcı sayısına ulaşması da bekleniyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı