Sosyal Medya

Facebook Dating Türkiye’ye Gelecek Mi?

Facebook Arkadaşlık Uygulaması Facebook Dating henüz Türkiye’ye gelmedi fakat pek çok kişi büyük bir merakla Facebook’un bu eklentisini bekliyor. Yayınlandığı andan itibaren çok konuşulacağı kesin olan Facebook tanışma uygulamasının Avrupa lansmanının ertelendiği bildirildi. Gizlilik konusunda yaşanan sorunlar sebebiyle Facebook Arkadaşlık Uygulaması olan Facebook Dating’in ertelendiği belirtiliyor.  

Facebook arkadaşlık uygulaması Facebook Dating, 2019 yılının Eylül ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanıma sunulmuştu. Tinder uygulamasının en büyük rakibi olacağı düşünülen uygulama, Avrupa’da lansmanını yapmaya hazırlanırken önemli bir sorunla karşılaştı. Uygulamanın Avrupa lansmanı sonrasında Türkiye’ye de geleceği bekleniyordu.

Facebook Dating Lansmanı Ertelendi

Facebook arkadaşlık uygulamasının karşılaştığı sorun Veri Koruma Komisyonu (DPC) tarafından yapılan açıklamadan kaynaklandı. Komisyon, Facebook’un bu özelliğinin Avrupa Birliği’nde yayınlanma arzusundan çok endişe duyduğunu belirterek bu endişeler giderilene dek uygulamanın sosyal medya üzerinde yayınlanmasını belirsiz bir süre boyunca durdurulacağını açıkladı.

DPC bildirisinde yer alan ifadelere göre komisyon, Facebook Dating’in 13 Şubat’ta yayınlanma planını duyduğu andan itibaren büyük endişe içindeydi. Veri Koruma Değerlendirmesi ve karar verme süreci boyunca Facebook tarafından komisyona hiçbir bilgi ve belge sunulmaması ile endişeleri daha da artan komisyon, Facebook arkadaşlık uygulaması Facebook Dating’in lansmanını durdurma kararı aldı.

Facebook Dating Hakkında Son Gelişme!

Facebook Arkadaşlık Uygulaması Güvenli Mi?

Genel Veri Koruma Yönetmeliği (GDPR) 2018’de insanların online verilerinin korunmasının dünyanın en zorlu kuralı haline geldiğini belirtmişti. Bu kuralın ihlal edileceğinden endişelenen DPC yetkilileri, Facebook tanışma uygulamasında yer alan arkadaşlık özelliği hakkında ilgili belgeleri toplamak üzere Pazartesi günü Facebook’un Avrupa Genel Merkezi’nin bulunduğu Dublin ofisine gitti.

Facebook Dating uygulamasının yayınlanabilmesi adına hangi belgeler paylaşıldı veya komisyonun gizlilikle ilgili endişeleri ne kadar giderildi hala bilinmiyor olsa da yaşanan bu gelişmeler Facebook’u lansmanı ertelemeye zorladı.

Arkadaşlık Uygulamaları Arasında En İyisi Olacak

Arkadaşlık uygulamaları arasında en iyi olması amaçlanan Facebook Dating hakkında Facebook sözcülerinden biri tarafından Digital Trends’e yaptığı açıklamada, uygulamanın lansmanını doğru yapmalarının gerçekten önemli olduğunu, bu nedenle uygulamanın Avrupa pazarına hazır olduğundan emin olmak için biraz daha çalışacaklarını belirtti. Güçlü gizlilik önlemleri oluşturmak ve IDPC ile paylaşılan verilerin değerlendirilme sürecinin tamamlanmasının öncelikleri olduğunu belirten sözcü, uygulamanın ne zaman yayınlanacağına dair net bir tarih vermedi.

Facebook Arkadaşlık Uygulaması Ne Zaman Çıkacak?

Facebook Dating Nedir?

Facebook Dating, kullanıcılarına ilgi alanları ve tercihlerine dayanarak kişi önerilerinde bulunan bir uygulamadır. Bu bilgilerin neredeyse tamamı sıradan herhangi bir kullanıcının profilinde zaten bulunan bilgilerden oluşur. Önerilen kişilerden birisiyle ilgilenildiği durumunda kullanıcılar birbirlerinin profillerine yorum yapabilir veya beğen butonunu kullanabilir. Facebook tanışma uygulaması ayrıca Instagram hesabınızdaki fotoğrafları bağlamanıza ve Instagram Hikayelerini uygulama üzerinden paylaşmanıza da olanak tanır.

Facebook Dating lansmanında yaşanan bu gecikme Facebook’un milenyum kuşağı ve daha genç olan kullanıcılarının Facebook kullanmaya devam etmesi için yaptığı bu atılımı olumsuz etkileyebilir. Bu uygulamanın Facebook’u eski günlerdeki popülerliğine kavuşturamayacağını, çünkü hali hazırda kullanılan pek çok tanışma uygulamasının mevcut olduğu da konu hakkında yapılan yorumlardan. Facebook tanışma uygulaması yayınlandıktan sonra yaşanan gelişmeleri de sizinle paylaşacağız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı