Sosyal Medya

Facebook, Gözetim Komitesi’ne Mark Zuckerberg’u Devre Dışı Bıraktırdı!

Facebook CEO’su olan Mark Zuckerberg, 1 sene önce duyurmuş olduğu Gözetim Kurulu, artık faaliyetine başladı.İlk aşamada 20 kişilik bir grup ile çalışmalarına başlamış olan kurul, Facebook’un en üstü olan Zuckerberg’ü geçersiz kılabilecek yetkiler verildi.

Facebook’un dün yapmış olduğu açıklamada, Facebook ve Instagram uygulamaları hakkında kararlar verme yetkisine sahip olan, içerik yönetiminde yardımcı olacak ve mevcut kararlarda itiraz etme hakkı bulunacak bağımsız bir gözetim kurulunun ilk 20 üyesini duyurdu.Yapılan bu açıklamadan sonra teorik bakımdan bu gözetim kurulunun Facebook’un CEO’su olan Mark Zuckerberg’ü bile devre dışı bırakacağı düşünülmektedir.

Gözetim kurulunun Facebok ve Instagram hakkında almış olduğu kararlar şirket tarafından bağlayıcı konumda olacak ve bu kararlara Zuckerberg bile müdahale edemeyecek.

Geçtiğimiz yıl bu komitenin kurulacağından Zuckerberg bahsetmişti, yeni alınan bu kararla birlikte artık Facebook’taki tüm kararları sorgulayacak ve yeni kararlar alabilecek bir komite kuruldu.Açıklananlara göre komitenin yetkileri en üst seviyede gibi duruyor.

Komite Üyeleri Olarak Facebook’la Alakası Olmayan Kişiler Seçildi

Gözetim komitesinin şeffaf olabilmesi için bu grubun Facebook ile alakası olmayan kişilerden oluşması gerekiyordu.

İlk aşamada aralarında eski başbakan, nobel sahibi gibi büyük kişilerin bulunduğu 20 kişi ile başlayan bu süreç, ilerleyen zamanlarda 40’a yükseltilecek. Bu gruba aynı zamanda 130 milyon dolarlık güven fonu ayrıldığı da duyuruldu.Zuckerberg, 2018 yılında yapmış olduğu açıklamada bağımsız yönetim kurulunun sadece topluluğa odaklanacağını belirtilmişti. 

Bir başka deyişle Yüksek Yargı Konseyi tarzı çalışacak olan bu grup, şirketin kendisine ve kullanıcılarına karşı potansiyel bir tehlike, sansür ya da özgürlüğü kısıtlayıcı eylemlere karşı çalışacak.Facebook’un şimdiye kadar çizmiş olduğu imaj düşünüldüğü zaman, bu tarz bir adım belki de daha iyi sonuçlar ortaya koyar.Bu kısımda önemli olan nokta komitenin gerçekte nasıl çalışma ortaya koyacağı.Teorik olarak son derece işlevsel görünen bu gözetim komitesi, faaliyet aşamasında nasıl olacağı da merak konusu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı