Sosyal Medya

Facebook ile Instagram’daki Yasaklı Bir Konu Etiketi Engellendi!

Facebook ile Instagram, mart ayının ilk başında #sikh etiketini engellemişti. Facebook’tan yapılan güncel duyurular da etiketin bir yanlışlık sonucu yasaklandığı ya da engelinin yol olduğu belirtildi.

Facebook ve Instagram ile Facebook’ta mart ayının ilk zamanlarından Hindistan’daki bir inanış kabul edilen Sihizm’e mensup kişilerin kullandığı #sikh etiketi engellemişti. Etiketin yasak olmasının arkasından konuyla alakalı yayınlar bulunulan sosyal medya kullanıcıları, geri haber alarak bulunarak etiketin baştan açılmasını istediler.

Hemen hemen üç aylık yasağın arkasından dün Facebook, #sikh etiketiyle alakalı açıklama yayınladı. Facebook’un açıklamasında etiketin yanlışlıkla engellendiği ifade etti ve “Sorunu araştırdık ve ekiplerimiz tarafından yanlış bir şekilde gözden geçirilen bir raporun ardından 7 Mart’ta bu etiketin yanlışlıkla engellendiğini tespit ettik” denildi.

Açıklamanın ardından etiket Instagram’da yeniden kullanıma açıldı. Facebook da ise etiketin baştan yapıldığını kullanıma açılması biraz daha uzun sürdü. Kullanıcılar, sikh etiketinin Facebook’un haber paylaşımından birkaç saat sonra anca kullanıma açıldığını ifade etti.

En son bu haftanın ilk günlerin de kullanıcılar, ABD’de sürekli ilerleyen eylemlerin sosyal medya ayağı olabilecek #blacklivesmatter etiketini bir zaman kullanamadılar. Instagram’dan olay ile alakalı dile getirilen olayların etiket üstün de çalışmaya devam edildiği, etiketi kullanmada problem yaşayan sayısının azaldığı belirtildi.

Şirket, bir takım grubun geri bildirimlerinden daha sonra ilk sıralar da çarşamba günü bloğun dikkatini çektiğini söyledi. Instagram, kısa bir zaman sonrasın da hashtag’in engellemesini kaldırdı, fakat Facebook’un da aynısını yapması birkaç saat aldı. Hashtag engellenirken, #sikh etiketli yayınları arayan tüketiciler hata mesajları ile karşılandı.

Olay, bu hafta Instagram’ın zaman zaman hashtag çevresinde kullanımı yanlış bir tuhaflıkla engellediğini ikinci kez onaylaması. Haftanın ilk zamanların da Instagram’ın spam anlama sistemi bazı üketicilerin #blacklivesmatter hashtag’ini gönderememesine ya da etkileşimde bulunamamasına sorun oldu. Firma şu an sorunu çözebildiğini bir de hashtag’i kullanmaya başladıkların da “eylem engellendi” mesajını gören tüketici sayısını “azalttığını” söylüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı