Sosyal Medya

Facebook Kullanıcılarının Telefon Numaraları Yayınlandı!

Veri güvenliği konusunda Facebook’un başı yine dertte. Cambridge Analytica skandalından sonra şimdi de Facebook hesaplarına bağlı yüz milyonlarca telefon numarası, herkesin erişebileceği bir çevrimiçi veri tabanlarında görüntülendi.

TechCrunch’ın raporuna göre; bir güvenlik araştırmacısı, birkaç veri tabanında parola korumalı olmayan bir sunucunun parçası olan 419 milyondan fazla kayıt buldu. Rapora göre, yaklaşık 133 milyon kayıt ABD Facebook kullanıcılarına ve 18 milyon kayıt İngiltere kullanıcılarına ait.

Bir Facebook sözcüsü, yaklaşık 200 milyon Facebook kullanıcısının etkilendiğini tahmin ettiklerini belirtti. Ortaya çıkan veri setinde kullanıcıların Facebook ID’leri (Hesap Numaraları) ve telefon numaraları yer alıyor. Ayrıca bazılarının cinsiyet ve konum bilgilerinin yer aldığı da saptandı.

Yapılan açıklamada durumun, insanların telefon numaralarını kullanarak arkadaşlarını bulma özelliğinde yaşanan güvenlik açığından kaynakladığını, bu veri setinin geçen yıla ait olduğu ve bu özelliğin geçtiğimiz yıl kapatıldığı belirtildi. Hesapların şu anda tehlikede olmadığı da raporlandı.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı