Sosyal Medya

Facebook, Messenger Rooms’u Piyasaya Çıkardı!

Sosyal medya devi olan Facebook, Zoom uygulamasına rakip olması için geliştirmekte olduğu video konferans hizmeti veren Messenger Rooms uygulamasını dünya piyasasına çıkardı.

Messenger uygulamasından görüşme süresi yok ve süre sınırı olmaksızın elli katılımcının görüşmesini desteklemekte.

İş ve eğitim odaklı bir görüntülü sohbet uygulaması olan Zoom, corona virüs salgını nedeni ile arkadaşlarıyla ve aileleriyle iletişim kurmak isteyen kişiler için önemli bir uygulama haline gelmişti.

Salgından önce sadece günlük 10 milyon kullanıcıya sahip olan Zoom uygulaması, günümüzde ise 300 milyondan fazla kullanıcı tarafından tercih edilmekte.

Facebook, video konferans hizmetlerinin kullanımının artmasından sonra bu alanda da çalışmalara hızlı bir şekilde başlamıştı, geçtiğimiz günlerde Zoom’a rakip olarak çıkardığı Messenger Rooms isimli yeni uygulamasını duyuran Facebook, 50 katılımcıya kadar hizmet veriyor.

Bağımsız bir uygulaması olmayan Rooms, Messenger uygulaması bünyesinde bulunacak. Bunun yanında geçtiğimiz günlerde, bahsedilen özelliğin anlık mesajlaşma uygulaması WhatsApp’da da kullanılacağı belirtilmişti.

Facebook, Messenger Rooms hizmetini küresel çapta piyasaya çıkardı.Kullanıcıların yakın bir zamanda WhatsApp ve Instagram uygulamaları içinden de Rooms’ta gerçekleşen görüntülü aramalara katılabileceğini ya da konuşma başlatabileceğini belirtti.

Rooms özelliği henüz Facebook ve Messenger uygulamaları üzerinden kullanılmakta. Facebook, Facebook hesabı olmayan kullanıcıların bile davetiye göndererek görüşmelere katılabileceği söylendi.

Facebook CEO’su olan Mark Zuckerberg, video konferans sohbetlerinde harcanan zamanın son zamanlarda yüzde 1.000 arttığını söylemişti.

 Messenger Rooms’un sosyal medya temelli olması ve ekran paylaşımı özelliğinin olmamasını düşünürsek, kurumsal alanlarda kullanılması ve Zoom uygulamasının bulunduğu pazar payını işgal etmesi çok da mümkün görünmemekte.

Messenger bir uygulamanın dışında, WhatsApp ve Instagram tarzında olan mevcut uygulamalar sayesinde kullanılabilecek olması, geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabilir.Diğer yandan WhatsApp ve Instagram’ın ne zaman Rooms entegrasyonu kazanacağı açıklanmadı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı