Sosyal Medya

Facebook Yalan Haberlere Karşı Yapay Zekayla Mücadele Edecek

Küreselleşen dünyada ülkeler arasındaki sınırlar sanal alemde esniyor ve sosyal medya platformlarında her kesimden insan kendi görüş ve fikirlerini yaymaya çalışıyor. Bu görüşlerin bazıları ise nefret söylemi veya ırkçılık içerebiliyor. Bazen de kullanıcılar hiç farkında olmadan aslı astarı olmayan veya yanlış bilgileri içeren haberleri takipçileriyle paylaşabiliyorlar. Özellikle yaş ortalamasının yüksek olduğu Facebook’ta sansasyonel yalan haberlerin yayılma hızı insanı şaşırtabiliyor doğrusu.

Hatırlanacağı üzere en son Twitter, COVID-19’la alakalı sansasyonel ve yalan olduğunu değerlendirdiği paylaşımların altına uyarı mesajı göstermeye başlamıştı. Benzer bir hareket ise şimdilerde Facebook’tan gelmek üzere. Üstelik Twitter’ın aksine Facebook bu noktada insan moderatörler yerine yapay zekadan yardım alacak. Nefret söylemi ve dezenformasyon içeren video, fotoğraf ve haberler bu şekilde ayıklanacak.

Yapay zeka ile moderatörler işbirliği yapacak

Peki Facebook bunu nasıl yapacak dersiniz? Geliştirilen yapay zeka insanların dahi bazen anlamakta ve ayırt etmekte zorlandığı yalan haberleri nasıl ayırt edecek?

Bu noktada sosyal medya devi, başlangıçta insan moderatörlerin yardımına başvuracak. Moderatörler yalan haber veya nefret söylemi içeren fotoğrafları manuel olarak yapay zekaya gönderecek. Daha sonra sistem bu fotoğrafı Facebook veri tabanında arayacak ve benzer görselleri etiketleyecek. Böylelikle birbirinin benzeri veya kopyası fotoğrafları gören kullanıcılar uyarı mesajıyla karşılaşmış olacaklar. Yani tam olarak görev yapay zekaya yüklenmiş değil. İnsan gücüyle yapay zekanın işbirliği söz konusu.

100 bin dolar ödül vaat ediyor

Öte yandan Facebook, nefret söylemi içeren internet mimlerinin paylaşımını tespit eden bir yapay zeka sistemini geliştirmeyi başaran girişimcilere 100 bin dolara kadar ödül vaat ettiğini duyurdu. Herhangi bir yazılım dilini kullanarak tasarlayacağınız yapay zekanın nefret söylemi, ırkçılık veya yalan iddia içerdiğini tespit etmesini sağlayarak bu ödülü kazanabilmeniz mümkün.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı