Sosyal Medya

Facebook’tan, ‘Eski’ Haberleri Paylaşan Kullanıcılara Uyarı!

Popüler uygulama Facebook, kullanıcılara gönderdiği yeni bir uyarı bildirimi ile gündemde. Facebook kullanıcılarına, paylaştıkları makalenin güncel olmadığını vurgulayacak olan bildirim, böylece bilgilerin doğruluğunun teyit edilmesini sağlayacak. Facebook tarafından yapılan açıklamaya bakılacak olursa, kullanıcılar 90 günden daha önce eski bir haber ya da makale paylaşmak istediklerinde, yeni bir bildirim ile karşılaşacaklar. Facebook, paylaşılan gönderinin ne kadar eski olduğunu kullanıcıya bildirip, paylaşmak isteyip istemediğini soracak. Kullanıcı isteği dahilinde, bildirim ekranına onay verecek ve paylaşımı yapılacak.

Son günlerde adından yeni özellikler ve güncellemeler ile söz ettiren Facebook, Forecast (Tahmin) adlı uygulamasını test etmeye başladı. Söz konusu uygulamayla kullanıcılar, gündem ile ilgili tahminler yapabilecek, sorular sorabilecek ve tartışmalara katılabilecek. Uygulama şu an kullanıcıların davetle katılabildikleri bir beta aşamasında. Tahminler ve ilgili tartışmalar, Forecast web sitesinde herkesin erişimine açık olacak ve kullanıcılar tarafından paylaşılabilecek. Tahmin ve soruların, Forecast ekibi tarafından Facebook’un Topluluk Standart’larına göre incelendiği belirtildi. Böylece Forecast, nefret söylemi, şiddet, ırkçılık ve cinsiyetçilik gibi olumsuz davranışların önüne geçerek güvenilir bir platform olmayı amaçlıyor. Betaya katılmak isteyenler, Forecast Beta Testers adlı Facebook grubuna katılım isteği gönderdikten sonra, uygulamayı iOS mağazasından indirerek davetiye bekleyecekler.

Ayrıca ABD Başkanı Donald Trump’ın George Floyd eylemlerinden sorumlu tuttuğu Antifa’ya karşı başlattığı kampanyanın Nazi sembollü reklamları Facebook tarafından kaldırıldı. Facebook, reklamların organize nefrete karşı olan Facebook politikalarını ihlal ettiği için kaldırıldığını belirtti. Trump’ın başlattığı Antifa karşıtı imza kampanyasının reklamının kaldırılmasına, reklamda yer alan kırmızı ters üçgenin sebep olduğu belirtildi. 

Söz konusu reklamda görülen ters kırmızı üçgen, Nazilerin toplama kamplarında kullandığı bir semboldü. Naziler, bu ters kırmızı üçgeni, toplama kamplarında yer alan komünistleri ve yahudilere yardım edenleri işaretlemek için kullanıyorlardı. Trump’ın reklamındaki sembolle ilgili açıklama yapan Anti-Karalama Birliği (ADL), sembolün “Nazi rejimi tarafından toplama kamplarındaki siyasi mahkumları sınıflandırmak için kullandığı ile neredeyse aynı şekil olduğunu” belirtti. Facebook sözcüsü Andy Stone, “Bu yayınları ve reklamları örgütlü nefrete karşı politikamızı ihlal ettiği için kaldırdık. Politikamız, siyasi mahkumları kınayan veya tartışan bağlam olmadan tanımlamak için yasaklanmış bir nefret grubunun sembolünün kullanılmasını yasaklar” dedi.

Ayrıca en popüler uygulamalar arasında yer alan Facebook ve Instagram, hikayelerle ilgili yeni bir özellik ekledi. Instagram ve Facebook kullanıcıları artık hikayelerin arasında tanıyor olabileceği kişileri de görebilecek. Bir süre önce hikayelerin ardından reklamlar çıkmaya başlamıştı. Şimdi ise kullanıcıların tanıyor olabileceği kişilerin gösterileceği belirtildi. Tanıyor olabileceğiniz kişiler sekmesi, pek çok Facebook kullanıcısının tanıdığı insanlarla bağlantı kurmasını hızlandıracak fakat bu özelliğin sıklıkla görünecek olmasının eleştirilere sebep olabileceği düşünülüyor. Facebook için yeni gelen güncellemenin Instagram için de geçerli olduğu belirtiliyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı