Sosyal Medya

Facebook’tan Zoom’a Rakip Uygulama: Messenger Rooms

Facebook, Messenger Rooms adını verdiği yeni hizmetini duyurdu. Zoom ve Hangouts gibi uygulamalara rakip olarak geliştirilen bu servis sayesinde Facebook kullanıcı olma şartı aranmaksızın, kolayca oda oluşturmak mümkün olacak. Ardından bu odaya 50 kişiye kadar katılımcı davet edilebilecek, süre sınırı olmaksızın videolu görüşme yapılabilecek. İşin güzel tarafı tüm bunlar ücretsiz!

Messenger Rooms nasıl kullanılır?

An itibariyle kullanıma sunulan uygulamaya erişmek çok kolay. Haber akışı, gruplar ve etkinlikler sayfalarından Messenger Rooms’a ulaşmak mümkün. Fakat yakın gelecekte Instagram DM kutusu, WhatsApp ve hatta Facebook’un Portal gibi ürünlerinden görüntülü konuşma servisine bağlanılabilecek.

Çağrı alan kullanıcılar ise Messenger’in masaüstü, mobil veya tarayıcı uygulamasından video konferansa katılabilecekler. Özellikle tarayıcı versiyonunu kullananların hiçbir program indirmesine gerek kalmayacak. Ancak Messenger uygulamasını kullanarak kamera görüntüsüne çeşitli efektler uygulayabilme ve arka planlar koyabilmek mümkün olacak.

Zoom ve Skype’tan geri kaldığı yönler var

Rooms tamamen ücretsiz olması ve hiçbir sınırlamaya takılmaması gibi avantajlarıyla öne çıkıyor olsa da, Zoom ve Skype gibi alternatiflerine kıyasla bazı olumsuz yanları var. Mesela video kaydı alma ve ekran paylaşma özellikleri yok.

Öte yandan söz konusu bir Facebook hizmeti olduğu zaman insanların aklına kişisel verilerin gizliliği ile ilgili endişeler gelebiliyor. Neyse ki bu noktada oluşabilecek soru işaretlerini gidermek için Facebook gayet net bir şekilde Rooms uygulaması için aldığı önlemleri blog sayfasında açıklamış durumda. 

Sosyal medya devi Rooms’ta yapılan görüşmelerden reklam çalışmalarında kullanmak üzere hiçbir şekilde veri toplamama sözü vermiş. Bu söze güvenip güvenmemek ise size kalmış. Üstelik video ve ses şifrelemesi yapılıyor, ancak uçtan uca kriptolama teknolojisiyle değil.

Yine de Zoom’dan daha iyi gibi gözüküyor. En azından bir şans verilebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı