Sosyal Medya

Google Yayıncılara Para Ödeyecek!

Teknoloji devi Google haber yayıncılarına içerik başına ödeme yapmayı kabul etti. CNBC’de yer alan habere göre, Google ödemelere öncelikli olarak Avustralya, Brezilya ve Almanya’daki medya gruplarından başlayacak. Google’ın Başkan Yardımcısı Brad Bender tarafından, nitelikli içerik üretici sayısını artırmak için belirli haber yayıncılarına içerik başına ödeme yapmaya başlanılacağı duyuruldu. Ayrıca söz konusu açıklamada kullanıcıların lisanslanan özel içeriklere Google Haberler ve Keşfet aracılığıyla ulaşmaya devam edecekleri de vurgulandı.

Bununla birlikte kullanıcıların yıllardır Google Chrome ile ilgili şikayet ettiği sorun için Windows 10 ve Google Chrome ikilisinin iş birliği yapacağı belirtildi. Kullanıcıların ‘Google Chrome çok RAM kullanıyor’ şikayeti ile ilgili çözüm henüz bulunamadı. Google’da çalışan bir mühendisin,soruna bir çözüm bulduğu iddia edildi. Aşırı RAM tüketimi konusunda kalıcı bir çözüm bulan mühendisin Windows 10 kullanıcıları için hazırlanacak olan projesinin, Microsoft Edge tarayıcısı sayesinde hayata geçirileceği belirtildi.

Söz konusu mühendisin Edge yazılımında kullanılan bir yazılım tekniğini Chrome taraycısına aktaracağı bu şekilde de  Chrome’un bilgisayarı gereğinden fazla yormasının önüne geçileceği belirtildi. Bu durumun kullanıcı deneyiminin kalitesini yükselteceği de bekleniyor. Google’ın internet tarayıcısı, ABD’li yazılım şirketinin “segment kümesi” isimli bir özelliğini kullanacak. Bu özellikle Chrome’un RAM kullanımının yüzde 27 oranında azalacağı belirtildi.

Öte yandan Google 2020’nin başlarında yeni bir arama özelliği üzerinde çalıştığını belirtmişti. Android telefonlar arama kaydetme özelliği için çalışan Google’ın , artık bu özelliği sunmaya hazırlandığı ortaya çıktı. Telefon görüşmelerini kaydetmek için normalde ek uygulamalar indirmek gerekiyordu. İndirilen ek uygulamaların ise ne kadar güvenilir olduğu konusunda bir takım söylentiler vardı.. Bu nedenle Google‘ın resmi olarak böyle bir özellik üzerinde çalışması bazı insanları  mutlu ederken  etik konular noktasında olumsuz eleştirilere sebep oldu.

Google’dan Android telefonlar arama kaydetme özelliği bir süredir konuşulan bir özellikti. Bu özelliğin arama yapıldığında konuşmayı kaydetmeyi sağlayan yerleşik bir özellik gibi sunulması öngörülüyr. Xiaomi telefonlarda bir süredir MIUI 10 ile birlikte bu özelliğin bulunduğu söylense de Google söz konusu özelliği yeni geliştiriyor. Bu özellik ile artık  bazı konuşmalar kaydedebiliyor olsa da  gizlilik sorunları noktasında Google’in bir farkı bulunuyor. Google, arama kaydetme özelliğini devreye sokarken karşı tarafa da bildirim gidecek. Bu durumda gizli ses kaydı almak gibi bir olay söz konusu olmayacak. Arama kaydetme özelliğine bakıldığında  ilk aşamada güvenlik adımını aşmış durumda. Kayıt etme duraklatıldığı zaman da  bir mesaj alan kullanıcı artık konuşmanın kayıt altında olmadığını fark ediyor. Kaydedilen aramaları son aramalar kısmında görebildiğiniz bu kayıtlar istenirse dinlenilebiliyor istenirse  de bir başkasıyla paylaşılabiliyor.

Arama özelliğinin bulunacağı Android telefonlara bakıldığında Android 9 ve üstü sürüme sahip olan cihazlar olduğu belirtiliyor. Google’ın destek sayfasında kısa süreli olarak paylaşılan özellik sonrasında kaldırılmış olmasına rağmen dikkatli kullanıcılar bu özelliği hemen fark etti. Google’ın bu özelliği ilerleyen günlerde sevilerek kullanılan ve tercih edilen bir uygulama mı olacak yoksa iki kişi arasındaki konuşma esnasında konuşmanın kaydedildiğini öğrenen taraf açısından sıkıntı mı oluşturacak henüz bilinmiyor. Ancak muhtemelen çoğu kişi telefonda konuşurken bu konuşmanın kaydedildiğine dair bildirim aldığında tedirgin olacak. Bu da Google’ın bu yeni özelliğini kaldırıp kaldırmama konusunda yol gösterici bir işaret olabilir. Zira pek çok kişi ailesiyle de olsa yakın arkadaşlarıyla da olsa genel olarak konuşmalarının kaydedilmesinden hoşnut olmayacaktır. Bildirim ile haber verilse dahi bu konuşmanın karşıdaki kişi tarafından kaydedildiği gerçeğini değiştirmiyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı