Sosyal Medya

Instagram Algoritması Gözden Geçiriliyor!

Bilindiği gibi geçtiğimiz hafta Amerika Birleşik Devletleri’nde bir polis George Floyd isimli vatandaşı öldürdü. Bu olayın ardından tüm dünyada Black Lives Matter hareketi başladı. Bu hareket ile birlikte birçok teknoloji şirketi de siyahi vatandaşlar için politikalarını yeniden gözden geçirmeye karar verdi. Bu şirketlerden biri olan Instagram’ın CEO’su Adam Mosseri, dün yaptığı  paylaşımla Instagram algoritması ve politikası için harekete geçildiğini belirtti.

Instagram CEO’su Adam Mosseri, yaptığı paylaşımda şirketin dört alana odaklanacağını belirtti. Bu alanlar; taciz, hesap doğrulama, içerik dağıtımı ve algoritmik önyargı olacak. Instagram ayrıca algoritmalarının bilinçaltı önyargıya neden olup olmadığını da inceleyecek. Siyahi vatandaşların platformda karşılaştığı güvenlik sorunlu da gözden geçirilecek.Mosseri  Instagram’da temsil edilmeyen diğer gruplara daha iyi hizmet vermenin yollarını DA aradıklarını belirtti.

Bilindiği gibi instagram gizlilik konusuna oldukça önem veriyor. Bu anlamda yeni hamleler yapmaya devam ediyor. Belirtilenlere göre Instagram paylaşımları ile ilgili ciddi bir çalışma yapılıyor. Instagram, kullanıcıların fotoğraf ve videolarının farklı platformlarda izinsiz paylaşılmasını istemiyor. Yeni Instagram özelliğinin de bunu önemli ölçüde kısıtlayabileceği düşünülüyor.

Herhangi bir şekilde farklı bir platforma Instagram embed edilecek ise, kullanıcıdan izin alınmadan yapılmasının önüne geçilmesi planlanıyor. Bu da platform dışında fotoğraf ve video kullanımlarının azalmasına neden olabilir. Ayrıca kullanıcının haberi olmaksızın farklı platformlarda fotoğraflarının ve videolarının paylaşılması da engellenmiş olacak. Instagram embed etme işleminin anlamı ise, paylaşımların farklı internet sitelerinde görünecek şekilde kullanılmasıdır. Ekran görüntüsü alarak kullanmak yerine, Instagram bağlantısı alınarak görseller, Instagram açılmadan gösterilebiliyor. Instagram paylaşımları için atılacak olan bu hamleyle beraber bu konuda kullanıcı gizliliği konusunda iyileştirme sağlanması bekleniyor. Benzer embed işlemi, Twitter için de söz konusu. Bu izinlerin nasıl alınacağı veya yeni özelliğin ne zaman aktif olacağı ise bilinmiyor.

Instagram Koronavirüs İçin de Önlemler Almıştı

Coronavirüs’ün yayılması kadar önemli bir diğer konu da virüs ile mücadele etmek. Bu da doğru bilgiler ile doğru önlemler almaktan geçiyor. Bu sebeple sosyal medyadaki birli kirliliği işleri zorlaştırıyor. İnsanların yanlış yöntemlere yönelmesini, panik havasının artırılmasını ya da çeşitli kötü niyetli kişi ve kurumların virüsü kullanarak insanları dolandırmasını engellemek için sosyal medya uygulamaları da önlem almaya başladı.

Instagram bu sebeple AR efektlerini kaldırdı. Durumla ilgili açıklama yapan Instagram AR ekibi “Daha önce yayınlanan efektleri kaldırdık ve Coronavirüsü öngördüğünü, teşhis ettiğini, tedavi ettiğini iddia eden tüm yeni efektleri uzaklaştırıyoruz” diye belirtti.  Bunun yanısıra “Tanınmış bir sağlık kuruluşuyla ortaklaşa geliştirilmedikçe” Coronavirüsle ilgili artırılmış gerçeklik efektleri de arama sonuçlarında görüntülenemeyecek. Ayrıca Instagram, Coronavirüs ile ilgili doğru ve güncel bilgiler aktarmak için akışın en üst kısmına  Dünya Sağlık Örgütü ve yerel sağlık bakanlıklarının bilgilendirici sayfalarına yönlendiren bir alan ekledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı