Sosyal Medya

Instagram Beğenilerini Artırma

Bundan birkaç yıl öncesine kadar ön kameradan kendini çekmek komik görülen bir davranıştı fakat artık selfie çekip paylaşmak sosyal medya üzerinde yapılan en normal şeylerden biri haline geldi. Tabii ki özenle çekilen selfie’lerin yüksek bir beğeni sayısına ulaşması amaçlanan ilk şey. Bu sebeple fotoğrafları biraz daha farklılaştıran filtreler kullanılabiliyor. Bu filtrelerin bazıları kişiyi olduğundan daha çekici gösteriyor. Yalnızca cildi pürüzsüzleştirmekle kalmıyor, kişinin yüzünde seçtiği tüm alanlara müdahale edebilmesini sağlayan seçenekler sunuyor. Bazen de bir tavşanın upuzun kulaklarına veya bir kedinin çekik gözlerine sahip olabilme imkanı veren filtreler çok revaçta. Sonuçta Snapchat filtrelerine şaşırılan günler bir o kadar geride kaldı. Şu an sosyal medya programları arasında altın çağını yaşayan Instagram da kullanıcılarına özel sınırsız filtre sunuyor ve bu filtrelerle çekilmiş değişik fotoğrafları neredeyse herkes paylaşıyor diyebiliriz. Peki o halde beğeni sayılarında yaşanan düşüş hakkındaki genel şikayet ne anlama geliyor?

Instagram Filtrelerinin Etkisi

Son yapılan araştırmalar selfie filtrelerinin Instagram beğenisi arttırmak bir yana, yaşanan düşüşün en önemli sebebi olduğunu ortaya koydu. Science Direct isimli online dergide yayınlanan araştırmada yaklaşık 2000 selfie değerlendirme altına alındı. Gönderilerin performansı farklı faktörler göz önüne alınarak değerlendirildi ve ortaya çok şaşırtıcı bir sonuç çıktı! Araştırma sonuçlarına göre Instagram beğenilerini daha da artıracağı öngörülen sevimli köpek filtreleri, çiçekten taçlar veya kişinin görünümünü olduğundan çok daha kusursuz hale getiren kimi filtreler sınıfta kaldı. Bu filtrelerin kullanılma sebebinin insanların kendilerini en ideal versiyonlarında görme ve gösterme isteği olduğu aşikar. Fakat ortaya çıkan sonuçta bu paylaşımı gören takipçilerin bu çabayı hem yararsız hem de ikiyüzlü bulduğu belirtildi.

Instagram Beğeni Hilesine Gerek Yok

Instagram beğenilerini artırmak için hile yapmaya veya bu düşüşü kabullenmeye hiç gerek yok çünkü araştırma açıkça gösteriyor ki beğeni sayısını artırmaya dair yapılacak bir şey daha var. Araştırmada incelenen sosyal medya kullanıcılarının zenginlik seviyelerini  yansıtan selfie’lerinin beğeni oranı, kullanıcının beğeni ortalamasının çok daha üstünde olduğu belirtildi. Lüks eşyalar ve modaya uygun kıyafetlerin yer aldığı fotoğrafların daha fazla beğenilmesinin sebebi olarak insanların zengin insanlarla bağ kurma ihtiyacı olduğu düşünülüyor. Bütün bu bilgiler göz önüne alındığında Instagram’da paylaşılan selfie’lerin beğeni sayısını artırmak için yapılabilecek birkaç küçük dokunuşun son derece büyük bir etki yaratabileceği açıkça görünüyor.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı