Sosyal Medya

Instagram Corona Virüsü Teşhis Eden Filtreleri Kaldırdı

Instagram Corona virüsü teşhis eden artırılmış gerçeklik filtrelerini kaldırdı. Sosyal medya üzerinden gün geçtikçe yayılan yanlış bilgiler ve bilgi kirliliğine karşı instagram da önlem aldı.

Tüm dünyanın kabusu haline gelen Coronavirüs salgını ile ilgili sosyal medya da pek çok paylaşım bulunuyor. Paylaşılan bilgilerin çoğu yanıltıcı ve insanları paniğe sürüklüyor. Bu sebeple instagram da AR (artırılmış gerçeklik) efektlerini kaldırdı.

Instagram Corona Virüsü Teşhis Eden Filtreleri Kaldırdı

Instagram Coronavirüs İçin Önlemler Aldı

Coronavirüs’ün yayılması kadar önemli bir diğer konu da virüs ile mücadele etmek. Bu da doğru bilgiler ile doğru önlemler almaktan geçiyor. Bu sebeple sosyal medyadaki birli kirliliği işleri zorlaştırıyor. İnsanların yanlış yöntemlere yönelmesini, panik havasının artırılmasını ya da çeşitli kötü niyetli kişi ve kurumların virüsü kullanarak insanları dolandırmasını engellemek için sosyal medya uygulamaları da önlem almaya başladı.

Instagram bu sebeple AR efektlerini kaldırdı. Durumla ilgili açıklama yapan Instagram AR ekibi “Daha önce yayınlanan efektleri kaldırdık ve Coronavirüsü öngördüğünü, teşhis ettiğini, tedavi ettiğini iddia eden tüm yeni efektleri uzaklaştırıyoruz” diye belirtti.  Bunun yanısıra “Tanınmış bir sağlık kuruluşuyla ortaklaşa geliştirilmedikçe” Coronavirüsle ilgili artırılmış gerçeklik efektleri  arama sonuçlarında da görüntülenemeyecek.

Instagram Corona Virüsü Teşhis Eden Filtreleri Kaldırdı

Ayrıca Instagram, Coronavirüs ile ilgili doğru ve güncel bilgiler aktarmak için akışın en üst kısmına  Dünya Sağlık Örgütü ve yerel sağlık bakanlıklarının bilgilendirici sayfalarına yönlendiren bir alan ekleyeceğini açıkladı.

Coronavirüs Sosyal Medyayı Da Tehdit Ediyor

Sosyal medyanın en çok kullanılan bilgi kaynağı olması dolayısıyla Coronavirüs ile ilgili çeşitli bilgiler sosyal medya platformları üzerinden ediniliyor. Bu da birçok yanlış bilginin dolaşması üzerine sosyal medya platformları da bir takım tedbirler almaya başladı. Sansasyonel haberlerin yayılması, insanların yanlış yöntemlere yönlendirilmesi sağlık ekiplerini de zorluyor. Temel korunma yöntemleri ve tedbirlerin dışında gereksiz ve işe yaramayacak bir takım bilgiler akılların karışmasına neden oluyor.

Instagram Corona Virüsü Teşhis Eden Filtreleri Kaldırdı

Örneğin sosyal medyada hala antibiyotiklerin yahut kelle paça çorbası gibi yiyeceklerin doğrudan Coronavirüs’ü engellediği bilgisi dolaşıyor. Oysaki ne antibiyotiklerin ne de kelle paça çorbasının hastalığı engelleme de ya da iyileştirme de herhangi bir rolü olmadığı uzmanlar tarafından açıklandı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı