Sosyal Medya

Instagram Güvenlik Konusunda Hala Pasif!

Dünyanın belki de en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından olan Instagram, çocuk güvenliği konusunda henüz bir şey yapmış değil. Pasif bir ilerleme ile karşımıza çıkan bu varlık durumu herkesi etkilemiş olacak ki sosyal medya devinin çocuklara dair henüz güvenlik konusunda yaptığı bir şey bulunmuyor.

Platform, üye olanların yaşlarını sormayan bir yapıya sahip olduğu için herkesin rahatça üye olabilmesini sağlıyor. Kulağa gayet basit ve kolay gelse de bu durum aslında bir yerde sorun demek. Çünkü Çocuklar için çevrimiçi gizliliği koruma yasası diye bir yasa var ve bu da tüm çevrimiçi platformların 13 yaşından küçük çocuklar için veri toplama işlemini yasaklıyor.

Çocukların hassas verisi olmasından mütevellit ortaya çıkan durum, hiç bir şekilde verilerin de kullanılamayacağının altını çiziyor.

Instagram pek yasalarla ilgili değil gibi!

Şu anda tarihinde hiç bir şekilde bu tarz bir girişime dahil olmayan Instagram, kendine has bir dilde de büyüyor ve kolaylıkla çözümleri ortaya çıkarıyor diyebiliriz. 13 yaşından küçük kullanıcıların yaşını sormadığı için hiç bir şekilde hesaplama yapmıyor ve bu durum da kullanıcılara dair kişisel verilerin kullanılabileceği ihtimalini ortaya çıkarıyor.

Instagram 13 yaşından daha küçük kullanıcıları rapor etmeleri için bazı bildiriler yayınlamış olsa da, yeterli olmayacağından çok eminiz. Bakalım Instagram bandından bu tarz bir hamle gelecek mi ya da nasıl bir yaklaşım göreceğiz?

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı