Sosyal Medya

Instagram Hikaye Çözünürlüğü Nasıl Ayarlanır?

Dünyanın en popüler görsel paylaşıma dayalı sosyal medya sitelerinden birisi olan Instagram hikaye çözünürlüğü nasıl ayarlanır? Çözünürlüğün kalitesini düşürmeden nasıl bir ayarlama yapılmalıdır? Sorularının cevaplarını tekno10 takipçileri için araştırdık. İşte yanıtlar…

Instagram Hikaye Çözünürlüğü Ne Olmalı?

Hikayelerinize yükleyeceğiniz görsel boyutlarının istenilen kalitede olması için, belirli bir çözünürlüğe sahip olması gerekmektedir. Tavsiye edilen üzerinde veya altında bir yükleme yapılması halinde, site üzerinden basit dokunuşlarla ayarlanabilir olsa da, tavsiye edilen çözünürlükte görsel yüklenmesi halinde görsel kalitesi mevcut kalitesini koruyacak ve o kalitede yayınlanacaktır.

Instagram hikaye çözünürlüğüne gelecek olursak, 1080×1920 piksel bir çözünürlüğün olması ideal olarak kabul edilmektedir. Telefonunuzla dikey olarak çekeceğiniz görsellerde genellikle herhangi bir düzenleme gerekmezken, yatay çekilecek görseller düzenleme gerektirebilmektedir. Bu ayarların tam olarak yapılmaması yani en azından hikaye paylaşırken çözünürlüğün ayarlanmaması halinde, görsellerin yarım ve görüntü kalitesinin düşük çıkma ihtimali yüksektir.

Video boyutunun ise HD 16:9 yani 1280×720 piksel çözünürlüğüne sahip olması, kaliteli ve sorunsuz bir video paylaşımı için idealdir.

Instagram Hikaye Çözünürlüğü Nasıl Ayarlanır?

Hikaye paylaşımlarında bahsettiğimiz sorunları yaşamamak için, hikaye paylaşım boyutlarını ayarlamanız gerekmektedir. Bunun için farklı birkaç seçenek bulunmaktadır. Mesela mobil video ve görsel düzenleyicileri bunun için kullanarak, verilen değerlerde ayarlama yapmanız mümkündür.

Kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise, görsel ve videoların bilgisayarda belirtilen çözünürlüğe getirilmesidir. Bilgisayarınızdan çevrimiçi video ve görsel düzenleyici sitelerden ayarlama yapabileceğiniz gibi, yine bilgisayarınıza indireceğiniz programlar vasıtasıyla da ayarlama yapabilirsiniz.

Son olarak Instagtam tarafından sunulan basit ayarlamaları kullanmak olsa da, bu ayarlamalar görsellerin istediğiniz gibi olmasından ziyade bir kısmının kırpılarak paylaşılmasını gerektirmektedir.

Kullanacağınız programların, güvenilir ve tercih edilen program ve uygulamalar olmasına dikkat etmekte sorun yaşamamak adına dikkat edilmesi gereken önemli şeylerden birisidir. Hikaye kısmında sürekli amatör ve yarım yamalak paylaşımlar yapmanız, takipçi sayınızı ve hikayelerin izlenme sayısını düşürecektir. Bu olumsuzluk özellikle kurumsal hesaplar için önemli bir kayıp olup, paylaşımların net ve eksiksiz olarak yapılabilmesi için biraz zaman ayırıp profesyonel bir şekilde düzenlenmesi faydalı olacaktır. Instagram hikaye çözünürlüğü nasıl ayarlanır? Konusu hakkında merak ettiklerinizi, yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı