Sosyal Medya

Instagram Hikaye İzlenme Sırası Neye Göre Değişir?

Instagram hikaye izlenme sırasının neye göre belirlendiği tüm Instagram kullanıcılarının en çok merak ettiği sorulardan biri. Instagram tarafından yapılan son açıklamalar nihayet bu konu hakkındaki soru işaretlerini biraz olsun aydınlatacak nitelikte.

Instagram Hikaye bölümü Snapchat’i neredeyse bitirecek kadar güçlü bir hamleydi ve 2016 yılında kullanıma sunulduğu andan itibaren Instagram kullanım alışkanlıklarımızda büyük bir değişiklik meydana getirdi. Kısa bir süre de olsa hikayelere bakan isimler kronolojik sıraya göre dizilmişti fakat hemen ardından değişen algoritma yine sıralamanın neye göre belirlendiği konusunda kafa karışıklığı yarattı.

Hikaye sıralamasının neye göre değiştiğine dair pek çok tahmin bulunsa da aslında bahsi geçen sıralama, Instagram’ın oldukça karışık algoritmasına göre şekilleniyor. Yine de yapılan son açıklamalar Instagram hikaye izlenme sırasının neye göre değiştiğine dair aydınlatıcı bilgiler içeriyor.

Instagram Hikaye İzlenme Sırası Neye Göre Değişir?

Instagram Hikayeleri İzleyen Kişiler Neye Göre Sıralanıyor?

Instagram hikayelerinizi izleyen kişiler listelenirken en çok etkileşime geçtiğiniz kişiler daha üst sıralarda yer alıyor. En çok etkileşimi genellikle yakın çevremizle kurduğumuzdan, en üst sıraları uzun süredir sık sık etkileşimde bulunduğumuz arkadaşlarımız veya ailemiz kaplıyor. Yeni eklenen kişilerle yoğun bir etkileşim yaşandığı takdirde onların da hikaye izlenme sırasında yukarılara çıktığı gözlemlenebiliyor.

Instagram Hikaye Sırası Stalk’larla Şekilleniyor

Hikaye sıralamasını değiştiren en önemli faktörlerden biri de sıralamada yer alan kullanıcının profiline hangi sıklıkla girdiğimiz, daha bilindik bir tabirle bu kişileri stalk’layıp stalk’lamadığımız. Instagram stalk’ladığımız kişilerle ilgilendiğimiz sonucuna kolayca vardığı için hikayemizi izlediklerinde onları üst sıraya çıkarıyor, çünkü kullanıcının kendisi uygulamaya bu bilginin kendisi için değerli olduğunu anlamasına yetecek kadar veri sağlıyor.

Hikaye paylaşım zamanı da izleme sıralaması üzerinde oldukça etkili. Paylaşım diliminde bir değişiklik yapıldığı takdirde bu değişim hikaye sıralamasında da gözlenebiliyor. 

Instagram Hikaye İzlenme Sırası Değiştirme

Instagram hikaye izlenme sıralamasından memnun değilseniz bu üç maddeye dikkat ederek kişilerin sıralamasını değiştirebilirsiniz. Bunun için sık sık stalk’ladığınız kullanıcı hesaplarına bir süre girmemeniz, farklı hesaplarla daha sık etkileşime geçmeniz ve her zamankinden farklı saatlerde hikaye paylaşmaya özen göstermeniz gerekiyor. Bütün bu şartlar sağlandığında Instagram story izlenme sıralamasını değiştirebilmeniz mümkün.

Instagram Hikaye İzlenme Sırası Neye Göre Değişir?

Instagram’da Hiç Etkileşim Kurmadığınız Hesaplar da Üst Sırada Çıkabilir

Story izlenme sıralamasında bazen şaşırtıcı isimler de üst sıralarda yer alabiliyor. Bu kişiler genellikle daha önce Instagram üzerinden hiç etkileşime geçmediğimiz kişilerden oluşuyor. Bu da Instagram’ın algoritmasının zaman faktörünü oldukça önemsediğini gösteren kanıtlardan biri sayılıyor çünkü bu kişiler farklı saat dilimlerinde yapılan paylaşımlarda en üst sıralarda yer almayabiliyor.

Instagram hikaye izleyenlerin sıralaması neye göre belirleniyor sorusunun 2020 algoritmasına göre açıklanan en net cevabı bu bilgilerden oluşuyor. Yine de algoritmanın sık sık güncellendiğini ve sıralamanın da buna bağlı olarak değişebildiğini unutmamak gerek.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı