Sosyal Medya

Instagram IGTV ile Para Kazanma Dönemi!

IGTV, henüz beklediği büyük sıçramayı gerçekleştirememiş olabilir ancak Instagram, izleyicilerin ve içerik üreticilerinin IGTV’yi oldukça önemsediğini defalarca dile getirdi. Instagram tarafından yapılması planan yenilik sonrası IGTV çok daha popülerleşecek gibi görünüyor çünkü artık içerik üreticileri IGTV üzerinde de para kazanabilecek! IGTV tıpkı Youtube ve benzeri platformlar gibi bir para kazanma programı üzerinde çalışıyor.

Instagram sızıntısı yapmasıyla ünlü Jane Manchun Wong tarafından yayınlanan ekran görüntülerinde görebileceğiniz gibi Instagram, IGTV içerik üreticileri için yeni bir para kazanma programı sunmaya hazırlanıyor. Bu sayede IGTV Youtube, TikTok ve benzeri platformlar üzerinde halihazırda para kazanmakta olan içerik üreticileri için yepyeni bir gelir kapısı oluşturabilir. Elbette ki bu gelişme sonrası IGTV’nin kullanım oranında çok büyük bir sıçrama gerçekleşeceğini öngörmek yanlış olmaz.

IGTV ile Nasıl Para Kazanılır?

Ekran görüntülerinde yer alan açıklamaya göre özellik kullanıma açıldığında IGTV videolarınızda kısa reklamlar yayınlayarak para kazanabilirsiniz. Elbette ki IGTV ile para kazanmak için İş Ortağı Programı Para Kazanma Politikaları’nı kabul etmiş sayılıyorsunuz. 

IGTV açısından en büyük eksiklik, içerik üreticilerine para kazandırmamasıydı. Ancak bu gelişmeyle çok büyük bir kitle Instagram’ın video platformuna gelebilir.

IGTV’den para kazanabilmek için belli şartların karşılanıyor olması gerek. Bu şartlar henüz bilinmese de tıpkı Instagram hikayelerinde yukarı kaydır butonunun 10.000 takipçi kazanımı sonrasında kullanılabilmesi gibi takipçi sayısı odaklı bir kullanım şartı sürpriz olmaz. İçerik kalitesini korumak isteyen Instagram’ın buna benzer bir hamle yapması gayet anlaşılabilir bir durum.

IGTV Para Kazanma Oranları

Instagram’ın elde edilen kazancı içerik üreticisi ve kendi platformu arasında nasıl pay edeceği de büyük merak konusu. Geçtiğimiz günlerde Byte uygulaması yaptığı açıklamayla platform üzerinden sağlanan tüm reklam gelirini içerik üreticilerine vereceğini bildirmişti. Instagram bu kadarını yapar mı bilinmez fakat reklam geliri içerik üreticisine %60, IGTV platformuna %40 olacak şekilde bölüştürülse diğer platformları anında geride bırakan büyük bir patlama yaratabilir. 2019’da yaklaşık 20 milyar dolarlık reklam geliri elde eden Instagram için bu yüzdeler çok büyük değişikliğe yol açmayabilir fakat içerik üreticileri açısından büyük bir fark yaratır. Eğer Instagram ve ana şirketi Facebook, IGTV’yi Youtube’a rakip bir platform haline getirmek istiyorsa, dengeli bir gelir dağılımı bunu sağlayabilecek en büyük avantaj gibi görünüyor.

IGTV Para Kazanma Özelliği Ne Zaman Gelecek

Instagram IGTV üzerinden para kazanma özelliğinin test edildiğini doğruladı. Yani bu özelliğin ortaya çıkması sadece an meselesi. Şimdilik yalnızca birkaç ekran görüntüsü mevcut ancak Wong’un paylaştığı tarihler göz önüne alındığında, yaklaşık altı hafta içerisinde daha fazla şey öğrenebiliriz. Bu da Mart ayının ortalarına denk geliyor. IGTV’nin yapacağı hamleyi tüm dünyayla birlikte biz de büyük bir merakla bekliyoruz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı