Sosyal Medya

Instagram Mesajlarım Mahkeme Kararıyla Görülebilir mi?

Sürekli kendini güncelleyen yapısıyla dikkat çeken Instagram’da, gün olmasın ki farklı bir yenilik görmeyelim. Çok eğlenceli bir platform olmasına rağmen, çeşitli can sıkıcı durumların yaşandığı bir ortamdır da diyebiliriz. Özellikle insanların küfür, hakaret ve tehdit gibi durumlarda mahkemelik olması, bunlardan bazılarıdır. Bu gibi durumlarda Instagram mesajlarım mahkeme kararıyla görülebilir mi? sorusunu soran tekno10 takipçileri için, cevaplar aradık.

Instagram Mesajlarım Mahkeme Kararıyla Görülebilir mi?

Bir takım suçlamalar ya da şüpheler neticesinde özellikle ağır suçlardan dolayıp gerçekleşen yargılamalarda, Instagram mesajlarının içeriği mahkeme tarafından çıkarılabilmektedir. Ancak burada şuna dikkat etmek, önem arz etmektedir. Mahkeme basit suçlar kabul edilebilecek hakaret, boşanma davası delili için istenilen, daha öncesinde yaralama ve darp gibi herhangi bir durumun olmadığı bir tehdit davasında, böyle bir uğraşın içerisine girmeyecek. Ancak cinayet, büyük çaplı uyuşturucu davaları ciddi davalarda, bazı durumlarda bu verilere ulaşmak istenilebilecektir.

Her ne kadar Instagram tarafından mesaj içeriklerinin silindikten sonra ulaşılamayacak olduğu söylense de, yasal bazı gizli mevzuatlar illa ki bulunmaktadır. Hiçbir operatör, sosyal medya sitesi ya da başka bir yer, mahkeme kararı olmadan kullanıcıların görüşme içeriğini kaydedemez ve 3. Şahıs ya da şirketlere hiçbir gerekçeyle veremez. Bu içeriği kaydetmek ayrı bir yasal suç iken, 3. Bir tarafa vermesi de ayriyeten bir suç teşkil etmektedir.

Ancak karşı tarafın ve sizin komple mesajları silmesi, telefonunu değiştirmiş olması ve Instagram hesaplarının birkaç ay önce kapatılmış olması gibi durumlarda, Instagram yaklaşık 30 günlük bir süre sonunda bu verileri tutmayacaktır. Mahkemeler, bu gibi taleplerde ülkemizde faaliyet gösteren her şirketten istemek zorundadır. Bu isteme olumsuz cevap verilmesi mümkün olmayıp, varsa tüm verilerin ilgili şirket tarafından mahkemeye sunulması gerekmektedir.

Instagram Mesajlarım Mahkeme Kararıyla Görülebilir mi?

Instagram Mesajlaşmalarında Bunlara Dikkat Edin

Aslında her türlü mesajlaşma ve sesli iletişim araçlarını kullanırken, hiçbir şey olmayacağını düşünerek hareket edilmesi size bir takım sıkıntılar yaşatabilecek olduğunu unutmayın. Her şeyden önce, insan olmanın ve insana saygının gereği yapılmaması gereken şeyleri yapmaktan uzak durmak, zaten sıkıntılarla karşılaşmanızı önleyecektir.

Bilmediğiniz insanlarla ve özellikle aracısı bulunan bir şekilde ticaret yapıyorsanız, tanımadığınız insanlarla ticaret yaptığınız için mağdurken sanık durumuna düşmemek için bu mesajları kendinizin silmemesi de ayrı bir önem taşımaktadır. İnsanları tehdit etmek zannedildiği kadar basit bir suç olmayıp, yaptırımı ağır olan suçlar arasındadır. Ki zaten, hakaret ve küfür gibi eylemlerde suç kapsamına girmektedir. Instagram mesajlarım mahkeme kararıyla görülebilir mi? konusu hakkında merak ettiklerinizi, yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

2 Yorum

  1. Ben eşimi istegram üzerinden aldattım bunu öğrendi yanlız yazsma oldu sadece görüşme buluşma olmadı savcılığa verecekmis yazışmaları çıkarıp aileme yollucakmis seni rezil edicem diyo savcılık bu yasamayı çıkardıktan sonra eşime verirmi yada gösterirmi yazışmaları avukatı görebilirmi yoksa sadece savcidami kalır bunu merak ediyorum acil cevap yazarsanız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı