Sosyal Medya

Instagram Paylaşımları İçin Yeni Kısıtlama Geliyor!

Bilindiği gibi Instagram gizlilik konusuna oldukça önem veriyor. Bu anlamda yeni hamleler yapmaya devam ediyor. Belirtilenlere göre Instagram paylaşımları ile ilgili ciddi bir çalışma yapılıyor. Instagram, kullanıcıların fotoğraf ve videolarının farklı platformlarda izinsiz paylaşılmasını istemiyor. Yeni Instagram özelliğinin de bunu önemli ölçüde kısıtlayabileceği düşünülüyor.

Herhangi bir şekilde farklı bir platforma Instagram embed edilecek ise, kullanıcıdan izin alınmadan yapılmasının önüne geçilmesi planlanıyor. Bu da platform dışında fotoğraf ve video kullanımlarının azalmasına neden olabilir. Ayrıca kullanıcının haberi olmaksızın farklı platformlarda fotoğraflarının ve videolarının paylaşılması da engellenmiş olacak. Instagram embed etme işleminin anlamı ise, paylaşımların farklı internet sitelerinde görünecek şekilde kullanılmasıdır. Ekran görüntüsü alarak kullanmak yerine, Instagram bağlantısı alınarak görseller, Instagram açılmadan gösterilebiliyor. Instagram paylaşımları için atılacak olan bu hamleyle beraber bu konuda kullanıcı gizliliği konusunda iyileştirme sağlanması bekleniyor. Benzer embed işlemi, Twitter için de söz konusu. Bu izinlerin nasıl alınacağı veya  yeni özelliğin ne zaman aktif olacağı ise bilinmiyor.

Son olarak bilindiği gibi instagram koronavirüs teşhis eden artırılmış gerçeklik filtrelerini kaldırmıştı. Sosyal medya üzerinden gün geçtikçe yayılan yanlış bilgiler ve bilgi kirliliğine karşı instagram da önlem aldı. Tüm dünyanın kabusu haline gelen Coronavirüs salgını ile ilgili sosyal medya da pek çok paylaşım bulunuyor. Paylaşılan bilgilerin çoğu yanıltıcı ve insanları paniğe sürüklüyor. Bu sebeple instagram da AR (artırılmış gerçeklik) efektlerini kaldırdı.

Instagram Da Coronavirüs İçin Önlemler Aldı

Coronavirüs’ün yayılması kadar önemli bir diğer konu da virüs ile mücadele etmek. Bu da doğru bilgiler ile doğru önlemler almaktan geçiyor. Bu sebeple sosyal medyadaki birli kirliliği işleri zorlaştırıyor. İnsanların yanlış yöntemlere yönelmesini, panik havasının artırılmasını ya da çeşitli kötü niyetli kişi ve kurumların virüsü kullanarak insanları dolandırmasını engellemek için sosyal medya uygulamaları da önlem almaya başladı.

Instagram bu sebeple AR efektlerini kaldırdı. Durumla ilgili açıklama yapan Instagram AR ekibi “Daha önce yayınlanan efektleri kaldırdık ve Coronavirüsü öngördüğünü, teşhis ettiğini, tedavi ettiğini iddia eden tüm yeni efektleri uzaklaştırıyoruz” diye belirtti.  Bunun yanısıra “Tanınmış bir sağlık kuruluşuyla ortaklaşa geliştirilmedikçe” Coronavirüsle ilgili artırılmış gerçeklik efektleri de arama sonuçlarında görüntülenemeyecek. Ayrıca Instagram, Coronavirüs ile ilgili doğru ve güncel bilgiler aktarmak için akışın en üst kısmına  Dünya Sağlık Örgütü ve yerel sağlık bakanlıklarının bilgilendirici sayfalarına yönlendiren bir alan ekledi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı