Sosyal Medya

İnstagram Sahte Hesap Nasıl Tespit Edilir?

Günümüzde sosyal medya kullanımı hayatımızın bir parçası haline gelmiş durumda diyebiliriz. Diğer bir ismi ile sosyal kimlik olarak da nitelendirilmeye başlayan sosyal mecrada bazen sahte hesaplarla karşılaşmamız da mümkün. İnstagram üzerinde kişiler bazen sahte hesap açma gereği duymaktadır. Bu zaman size takip atan veya mesaj yazan kişiler arasında sahte hesap kullananları olması da mümkün olmaktadır. İnstagram`da sahte hesapların sayı her geçen gün artmaktadır. Neredeyse her bir kullanıcı yedek olarak sahte hesapta kullanmaktadır. Bu sebeple takip ettiğiniz ya da mesajlaştığınız kişinin sahte olup olmamasına dikkat etmeniz gereklidir.

Sahte İnstagram Hesabı Kullananları Nasıl Tespit Edebiliriz?

Sahte İnstagram hesabı kullanan kişileri tespit etmek için birden fazla yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki kişinin takipçi sayı orantısıdır. Eğer takibi çok az takip sayısı fazlaysa hesabın sahte olması ihtimali yüksek olmaktadır. Bundan başka genel olarak az paylaşımı olan hesapların da sahte olma ihtimali bulunmaktadır. Peki kesin tespit yapabileceğimiz bir yöntem yok mu? Kesin tespit edeceğiniz yöntemlerden biri hesabın profil fotoğrafını “Google görseller” yardımı ile aratmak olacaktır. Eğer profil fotoğrafındaki görsel internete ait ise yüksek olasılıkla profil sahtedir. Bundan başka hesabında belirttiği bilgiler ile paylaşımdaki kişinin fotoğrafları uyum sağlamıyorsa fake (sahte) hesap olabilir. Hesabın sahte olup olmadığını tespit etmek için kullanabileceğiniz diğer bir yöntem ise link kısaltma siteleri kullanmak olacaktır. Link kısaltma sitesi yardımı ile şüphelendiğiniz hesaba mesaj olarak linki gönderebilir ve İP adresini öğrenerek yer tespiti yapabilirsiniz. Bu şekilde sahte hesap ile sizleri kandırmaya çalışan kişilerin yerlerini bulmanız çok daha kolay olacaktır. Diğer etkili yöntemlerden biri de hesaptaki gönderilerin paylaşım tarihlerindeki farkların ne kadar olmasına bakmaktır. Eğer paylaşımların hepsi yakın aralıklar ile birkaç gün içerisinde paylaşılmışsa hesap sahte olabilir.

Bahsedilen tüm bu yöntemler kesinlikle hesabın sahte olması demek değildir. Bu sebeple İnstagram sahte hesap tespiti yaparken dikkatli olmanızda fayda var. Fakat bu özelliklerden bazılarını hesapta tespit etmeniz yüksek olasılıkla karşı tarafın fake hesap kullanmasına işaret etmektedir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı