Sosyal Medya

İnstagram Sahte İçeriğe Karşı Adım Attı

Geçtiğimiz aylarda doğru bilginin kararını kullanıcının vermesi gerektiğini savunan ve bu yüzden sahte içeriklere karşı bir duruş sergilemeyeceklerini söyleyen Facebook bünyesinde bulunan İnstagram, Facebook uygulaması aksine sahte içerik önlemi alma isteğinde.

Facebook, doğruluk kontrol programını İnstagram’ı da içine alacak şekilde genişletti.  İnstagram bundan birkaç ay öncesinde sahte içeriklerin kullanıcılar tarafından bildirilmesi,  sahte olduğu tespit edilen içeriğin arka plana alınması gibi testlerde bulunmuştu. Sahte içerik bulunduran paylaşımlar etiketlenen alandan çıkarılıp arka plana atılıyordu. Denenen birçok yönteme rağmen sahte içeriklerin platformda hızla yayılması ve itibar edilmesinden oldukça rahatsız olan İnstagram yöneticileri bu sefer sahte içeriklere karşı yeni bir adımla gündemdeler.

Sahte Bilgi İçeren İçerikler Etiketlenecek

İnternet alanında karşılaşılan yanlış manipülatif bilgiler oldukça kirli bir hedef kitle oluşturuyor ve git gide tehlikeli bir hal alıyor. Önce Twitter ve ardından da çin merkezli uygulama TikTok özellikle de siyasi alanda yoğun karşılaşılan yanlış manipülasyonlar içeren içerikleri ve reklamları desteklemeyeceklerini bildirmişti. İnstagram da sahte içerikler konusunda aldıkları önlemlerin ardından, gelecek aydan itibaren olacak güncellemeler de kademe kademe uygulamaya eklenecek yeni bir özellik geliştirdi. Hassas öğeler bulunduran içeriklerin görüntülenmeden önce ‘hassas içerik görüntülemek istiyorsanız devam edin ‘ etiketi ile aynı özelliği taşıyan ‘ sahte içerik etiketi ‘ özelliği hem hikayelerde hem de postlarda geçerli olacak. İnstagram uygulama içerisinde karşınıza çıkan paylaşımlarda eğer sahte/yanlış bir bilgi varsa paylaşımın üzerinde bunu bilgilendiren bir etiket ile paylaşımın sahte bir içerik barındırdığını bildirerek paylaşım görüntülense dahi paylaşıma olan itibar oranını düşürmeyi hedefliyor. Aynı zamanda İnstagram kullanıcılarını bu içerikleri paylaşmak istediklerinde sahte içerik olduğu konusunda uyaracak ve eğer paylaşmak istiyorsa bu etiketle birlikte paylaşmayı kabul ettiğini bildirecek.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı