Sosyal Medya

İnstagram Spam Hesap Kapanır Mı?

İnstagram Spam Hesap Nedir?

Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar, hatta sosyal medya üzerinde dönen kazançlar son yıllarda milyonlarca kat arttığını söylemek sanırım yanlış olmayacaktır. Bu piyasanın en önemli özelliklerinin başında her insana her şekilde ulaşabilmenin yolu, sosyal paylaşım siteleri üzerinden sağlandığı bilinmektedir. Sosyal medya normal insanların, ünlülerin ve dahi birçok kişinin kullandığı bir ağ olmasına rağmen genellikle dolandırıcıların ve üçkâğıtçıların da çok sık kullandığı alanların başında gelmektedir. Bu alanı genellikle insanların parasına göz diken, insanları sömürmeyi ve kısa yoldan zengin olmayı isteyen birçok kişinin kullandığı bilinmektedir. Özellikle ticaret sektörünün sosyal medya üzerinden dönmesi ve bu alandaki pastanın genel olarak büyük boyutlarda olması, tabii olarak dolandırıcılarında iştahını kabartmaktadır. İşte bu sebeple sosyal paylaşım sitelerinde güvenlik sorunu, normalden daha büyük ve önemli bir sorun haline gelmeye başlamıştır. Sosyal paylaşım siteleri her ne kadar güvenlik konularında önemli yollar kat ediyor olsalar da bu güvenlik duvarlarını aşacak dolandırıcıların hala mümkün olduğunu görebiliriz.

İnstagram özellikle SPAM hesap kontrolüne çok dikkat etmektedir. Bu kontroller genellikle kişilerin gerçekliğine ve doğrulama yapmış olmalarına oldukça önem vermektedir. Kişiler sisteme kayıt olduklarında mutlaka doğrulama için iki farklı yoldan, teyitleri alınır. Ayrıca SPAM kategorisine girecek hesaplar, sadece sahte hesaplar değil sürekli olarak kuralları çiğneyen hesaplarda olabilir. Bunlar genellikle çok takip isteği gönderen hesaplardan ve sürekli DM mesajları atan hesaplarda olmaktadır. Ayrıca pazarlama kurallarına ve ürün politikalarına karşı hareket eden hesapların da takibe alındığı bilinmektedir. Bazı zamanlarda da kullanıcılara hakarete varan yorumlar yapan hesaplar, eğer ki şikâyet edilirse kontrol listesine girmektedir. Tabii ki bunlar İnstagram politikalarında olan durumlardır. Bu politikalar dışında, yasal mercilerin de başvurması veya şikâyetleri sonucu hesapların kontrol altına alındığı bilinmektedir. Sizlere bu makalemizde İnstagram Spam Hesaplar Nasıl Kapatılır onu anlatacağız. Karşınıza bir SPAM hesap çıktığında ne yapmanız gerektiğini basit bir dille anlatacağız.

İnstagram Spam Hesap Nasıl Kapatılır?

Eğer karşınıza İnstagram Spam Hesabı çıkarsa, yapmanız gereken hesabı şikâyet ederek işaretleme yapmanızdır. Hesabın eğer sahte veya yanlış bir içerik barındırdığını düşünüyorsanız ya da hesabın dolandırıcılık veya üçkâğıtçılık gibi faaliyetlerde bulunduğunu düşünüyorsanız, hesabın profiline girdikten sonra sağ tarafta işlemler menüsünden şikâyet butonunu seçebilirsiniz. O forma şikâyet sebebinizi ve ne amaçla hesabın kapatılması ya da uyarılması gerektiğini detaylıca anlatabilirsiniz. Bunlar dışında hesabın sizi rahatsız etmesi, hakaret etmesi veya taciz gibi durumlarda da bu sistemi kullanabilirsiniz. Hesabın şikâyet puanlarının artması o hesabın SPAM olarak işaretlenmesine ve sonunda da kapatılmasına sebep olacaktır. Ayrıca tehdit gibi durumlarda da aynı sistem işlemektedir.

Bunlar dışında SPAM hesaplar genellikle kullanıcı çekmek amacıyla oluşturulmuş sahte hesaplarda olabilir. Bu konuda da dikkatli olmanız sizin için iyi olacaktır.

 

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı