Sosyal Medya

Instagram’da Açılan İlk Hesap Nedir?

Medya platformları arasında hızlı bir yükseliş gösteren Instagram, bugün milyonlarca kullanıcısına hizmet vermekte. İnternet kullanımının ve akıllı cihazlarında artması, iletişim konusunu çok farklı alanlara taşımış durumda. Facebook’a göre oldukça yeni olan Instagram’ın ilk kullanıcılarını merak eden bir araştırmacı, ilginç sonuçlara ulaşmış durumda.

İlk Hesaplar Neden Boş

Instagram’daki ilk hesapları merak eden bir güvenlik araştırmacısı, ilk iki hesabın karşısında ismin olmadığını fark etti. Bu da akıllara platformun güvenlik açığının olduğu düşüncesini getirdi. Son yıllarda yaşanan güvenlik sorunlarını ve kişisel bilgilerin sızdırıldığı düşünüldüğünde, bu iddia Instagram kullanıcıları için ilgi çekici hale gelmeye başladı.

Instagram’da açılan üçüncü hesabın sahibi, şirket kurucularından Mike Krieger. Her ne kadar kurucularından olsa da şu an Krieger, Instagram adına çalışmamakta. Bu bilgi ışığında ilk iki ismin de şirketin kurucu kişilerine ait olduğu söylenebilir. Ancak ilk iki hesabın geliştirici kişilere ait olması ve platformun denetimi için kullanılması daha büyük bir ihtimal olarak görünmekte.

Valerio Brussani İlk İki Hesabı Nasıl Buldu?

Güvenlik araştırmacısı olan Valerio Brussani tarafından ortaya atılan bu ilginç bilgi, tam da ‘hayalet kullanıcı’ adıyla örtüşmekte. Şirketi kuran ve onu geliştiren kişiler için açılan ilk hesaplar, yeni kodların denenmesi amaçlı kullanılan hesaplar. Dolayısıyla geliştiriciler değiştiğinde bu hesaplar üzerinden yeni kullanıcı oluşturmaya gerek kalmaksızın işlerine devam edebilmekteler.

Valerio’nun bu bilgilere ulaşması aslında zor olmadı. Çünkü bütün platformlar, ‘Public Key Infrastructure’ isimli sistemi kullanmakta. Açık anahtar altyapısı olarak Türkçeye çevrilen bu sistem, bir internet sitesinin kaynak kod bilgisini sunmaktadır. Kodlarla uğraşmayı seven biri iseniz siz de Instagram’daki ilk hesapları görüntüleyebilirsiniz.

Ancak O Kadar Masum Değil

Kullanıcı hesaparının boş olması ise elbette risk barındırmakta. Bu ilk iki ismin platform sahiplerinin olduğu göz önüne alındığında masum gibi görünse de farklı kişilerin ellerinde tehlikeli durumlar söz konusu olabilir. Instagram’ın çökmesi bu risklerden yalnızca biri. Kişisel verilerin internet korsanlarının eline geçmesi ve kötüye kullanılması ise tehlikenin büyüklüğünü gözler önüne sermekte.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı