Sosyal Medya

LinkedIn Hikayeler Özelliği Getirecek

LinkedIn tüm sosyal medya platformları arasında oldukça özel bir yere sahip çünkü bu mecrada kişilerin kimliği ve arkadaş çevreleri profesyonel ortamlarına göre şekilleniyor. LinkedIn kendini güncel tutmak için çeşitli yeniliklere imza atsa da, diğer sosyal medya uygulamalarında çıkan her trendi takip edemiyor fakat eklenecek olan hikayeler özelliğinin kullanışlı olacağı düşünülüyor.

LinkedIn Hikayeler İle Profesyonel Hayattan Kesitler

Linkedin kişinin profesyonel yaşamına göre şekillenen ve dünyada 675 milyon kullanıcısı bulunan çok geniş bir sosyal ağ. Haliyle bu kullanıcıların ilgisini devamlı canlı tutmak zor ama başarılması gereken işlerin başında geliyor. Bu sebeple devamlı olarak profesyonel hayata uyabilecek yenilikleri bünyesine katmak için çabalayan LinkedIn yeni bir gelişmeye daha imza attı. Şu an test aşamasında olan Hikayeler özelliği, Instagram ve Facebook’tan sonra şimdi LinkedIn’de de olacak.

LinkedIn’den Pete Davies tarafından yapılan açıklamaya göre Snapchat, Instagram ve Facebook’ta bulunan hikayeler özelliği oldukça kullanışlı çünkü profilinde yeni bir güncelleme yapmanın en kolay yollarından biri üzerinde çok da uğraşılmayan ve mükemmel olması arzulanmayan, bir süre sonra silinecek olan hikayeyi atmaktan geçiyor. Bu açıdan değerlendirildiğinde sektörel hayatın nabzını tutan LinkedIn’in de aynı kullanışlı özelliğe ihtiyacının olduğu düşünülüyor.

LinkedIn Hikayeler Özelliği Getirecek

LinkedIn Kişiler Arası Etkileşimi Artırmak Amacında

Henüz test aşamasında olan yeniliğin kısa zaman içerisinde tüm dünya üzerindeki LinkedIn kullanıcılarının erişimine sunulacağı düşünülüyor. Özellikle iş toplantılarından kimi kesitler, eğlenceli iş aktiviteleri ve benzeri olayların kolaylıkla paylaşılmasına imkan verecek olan bu yeni özelliğin kişilerin iletişimde kalmasını da güçlendireceği ve yeni iş fırsatları yaratabileceği öngörülüyor. Konuşma başlatmanın en kolay yollarından biri olan hikayeye cevap atma özelliğinin LinkedIn’de de olacağı ve çok kullanılacağı düşünülüyor.

Sosyal medya otoritelerini ikiye bölen bu gelişme üzerinde tartışılmaya oldukça açık bir zemine sahip. Bir kısım kullanıcı bunun LinkedIn’in profesyonel dokusunu zedeleyeceğini düşünse de bir grup kullanıcı da böyle bir yeniliğin LinkedIn’in kendini güncel tutması için gerekli olduğunu belirtiyor. Özellikle insanlar arasındaki etkileşimi artırmak istediği bilnen ünlü uygulamanın bu hamlesi oldukça stratejilk olup son derece başarılı sonuç verebilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı