Sosyal Medya

Linkedin Ne İşe Yarar?

Sosyal medya olmanın bir tık ötesinde yer alan Linkedin, son yıllarda kullanıcısını artıran bir iş platformudur. Resim ve video gibi görsel veya yazı paylaşımı yapılabilen site, iş alanları hakkında bilgi alınabilecek, tecrübe paylaşımı yapılabilecek bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır.

Meslektaşınız İle İrtibat Kurun

İnternet dünyasının genişleyen yelpazasine, sosyal platformlar damga vurmuş durumdadır. Kullanıcı sayıları her geçen gün artmakta, olumlu veya olumsuz haberlere devamlı gündemde kalmayı başarmaktadırlar. İşte Linkedin, işveren ile iş arayan kişileri buluşturma, iş hayatının tecrübelerini paylaşma temeline kurulmuş bir platformdur.

Linkedin kullanımının asıl amacı, meslek gruplarında buluşan kişilerin yani meslektaşların kolay bir şekilde irtibata geçebilmesidir. Diğer sosyal ağlarda bulunmayan bu özellik sayesinde, bir meslek ile ilgili sağlıklı bilgiler alınabilmektedir. Aynı işe gönül vermiş kişiler ile irtibat kurulabilmekte, iş tecrübeleri paylaşılabilmektedir.

Ücretli Ve Ücretsiz Kullanın

İş dünyasına profesyonel bir akış açısı katmaya çalışan Linkedin, iki şekilde kullanılabilen bir ağdır. Ücretsiz kullanımı standart olup, bazı özelliklerinin kısıtlı şekilde kullanımına izin verilmektedir. Ücret ödeyerek alabileceğiniz Premium üyelik ise herhangi bir kısıtlama veya engelleme ile karşılaşmadan siteden yararlanmanızı sağlayan üyelik tipidir. Bu üyelik, profesyonel kişilerce tercih edilmektedir.

Kullanım açısından oldukça basit bir ara yüze sahip olan Linkedin, üye olma sistemi ile çalışmaktadır. E-posta adresiniz sayesinde ücretli veya ücretsiz olarak üye olduğunuzda, Linkedin dünyasına giriş yapmaya hazırsınız demektir. Bundan sonra arama ekranı ile ilgili olduğunuz meslek grubundaki kişilerle irtibata geçebilmektesiniz. Bağlantı kur seçeneği, takip etmek istediğiniz kişileri defterinize eklemenize yardımcı olmaktadır.

İrtibat kurmak istediğiniz kişiyle bağlantı kurmak için yalnızca sizin takip etmeniz yeterli değildir. Karşıdaki kişinin sizin isteğinize olumlu cevap vermesi gerekmektedir. Ücretli üyelikte ise bu kısıtlama bulunmamakta, takip etmenize gerek kalmadan istediğiniz kişiye mesaj gönderebilmektesiniz.

Etkileyici Bir CV Oluşturun

Kayıt işlemini tamamladıktan sonra Linkedin ile yalnızca resim veya video göndermekle kalmazsınız. Ayrıca işle ilgili sunum, dosya, kitap gibi birçok materyali de paylaşabilmektesiniz. Oluşturduğunuz site veya bloğunuzun reklam imkanını da size veren Linkedin, iş arama konusunda oldukça farklı bir deneyim yaşayabileceğiniz platformlardan biri olma özelliğini taşımaktadır.

İş arayan ve işveren bağlantısını sağlayan Linkedin’de önemli olan iyi bir CV oluşturabilmektir. Kişisel bilgilerin sade bir şekilde oluşturulması önemlidir. Çünkü işveren için iş arayan kişinin kendini fazla övmeden anlaması önemlidir. Ancak diğerinden farklı olduğunuzu gösteren özelliklerinizi eklemeyi unutmamanız önemlidir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı