Sosyal Medya

Linkedin Ne Zaman Kuruldu? Kısa Tarihçesi

Sıradan bir iş arama platformu olmayan Linkedin, kişisel üretkenliğe bağlı olarak, dijital ortamda kartvizit oluşturabileceğiniz ve farklı alanlarda reklamınızı yapabileceğiniz bir iş alanıdır. Sosyal medya ağının vereceği birçok şeyi bünyesinde barındıran şirket, kurulduğu andan bu yana birçok değişikliklerle profesyonel bir iş arama platformu olarak öne çıkmaktadır.

2000’li Yılların Başında Linkedin

Linkedin’in tarihçesi 2002 yılına kadar dayanmaktadır. Aralık ayının 28’inde iş ağı oluşturmak için kurulan Linkedin, web sayfasını Mayıs 2003’te resmen kullanıma açmıştır. Sitenin ileride büyüyeceğini fark eden Xing, aynı amaca yönelik bir site olarak Ağustos 2003’te kurulan Alman iş platformudur. Bu iki sitenin peş peşe kurulması erken zamanda bir rekabetin başlamasına neden oldu.

Sosyal medya olmaktan öte bir site olan Linkedin, 2004 yılında tam 1 milyon üyeye ulaştı. Her yeni üye daha fazla sorumluluk demekti. Bunun farkında olan Linkedin, 2005 yılından itibaren ürün gelişimine önem vererek hizmet kalitesini ve çeşitliliğini artırmaya çalıştı. 2006 yılına gelindiğinde üye sayısı 10 milyonu aşmıştı. Yalnızca 2010 yılında aldığı yatırım miktarı 2 milyar dolar değerindeydi.

10 Yılda 6 Milyondan Fazla Üyeye Ulaştı

2010 yılında İrlanda’da Dublin şubesini açtı ve 2011 yılında da borsaya giriş yaptı. Türkiye’de ise halen İngilizce ara yüzü ile hizmet vermekteydi. Ülkemize uyumu 2011 yılında oldu. Bu yılda Türkçe kullanımını hizmete sunan platform, ülkemizde de yayılmaya başladı. 2012 yılında sunum ve paylaşım adına büyük bir atılım yaptı. SlideShare sunum platformunu 119 milyon dolara bünyesine kattı.

Bu kadar hızlı yükselişin elbette sıkıntılı tarafları da oldu. 2012 yılında 6.5 milyona ulaşan kullanıcı hesaplarının hacklediği bilgisi ile güven kaybı yaşadı. Ancak kısa sürede toparlanan Linkedin, yeni hizmetleri ile gündemde kalmaya devam etti. Dünya genelinde ün yapmış olan Pulse haber uygulamasını satın aldı. Bu satın almayı 2015 yılında Iynda.com takip etti. E-öğrenim platformunu satın alan firma, 1.5 milyar dolar ödedi.

Bu kadar büyüyen bir firma elbette Microsoft’un dikkatinden kaçmadı. 2016 yılında Microsoft tarafından satın alınan Linkedin, şu an aynı kararlılıkla hizmet vermeye devam etmektedir. Microsoft, iş platformuna 2016 yılında 26.2 milyar dolar ödemişti.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı