Sosyal Medya

Linkedin Profili Nasıl Olmalı?

İnternet üzerindeki iş dünyasında kendinden söz ettirmeyi başaran Linkedin, büyük bir kullanıcı kitlesine sahip olmayı başarmış durumda. İş arayan ile işvereni buluşturan platform, yalnızca bir sosyal medya platformu olmadığını göstermekte. Ancak özellikle iş arayanlar için etkileyici bir profil her zaman önemlidir. İşverenin dikkatini çekeceğiniz bir profil oluşturabilmek için dikkat etmeniz gereken püf noktaları bulunmaktadır.

Etkileyici Bir Profil Oluşturmak İçin

Son yılların gözde arama platformu Linkedin, üyelik sistemi ile çalışan bir iş sahası olma özelliği ile dikkat çekse de birçok kişi profil oluşturmada başarılı olamamakta. İş konusunda başarı sağlayamamanın en büyük nedeni özensiz oluşturulan profillerdir. Sizin için adeta bir CV görevi gören profilinizde şunlara dikkat etmeniz, işverenlerin dikkatini çekecektir.

Profilinizde profil resminize yer verin ve hakkınızda kısmını kesinlikle boş bırakmayın. Tam olarak oluşturulan profillerin aramalarda üst sıralarda olacağını unutmayın. Resim bulunan profillerin %40 daha fazla geri dönüş aldığını aklınızdan çıkarmayın. Başlık kısmı profilinizin ilk görünen reklam kısmıdır. Dikkat çekici kelimeler ile kısa olarak kendinizi tanıtın.

Laf Kalabalığı Yapmadan İşvereni Etkileyici Kelimeler Kullanın

Dikkat etmeniz gereken bir diğer kısım iletişim bilgileridir. E-posta, Twitter, telefon numarası gibi bilgilerin bulunması, sizinle bağlantı kurmak isteyen kişilere güven vermesi bakımından önemlidir. İşveren iseniz şirketinizin bilgilerini de girmeniz kaliteli işçileri size yönlendirecektir. Özet kısmı ise kendinizden, özellik ve yeteneklerinizden kısaca bahsetmeniz gereken bir alandır. Başlık kısmından sonra profilinizi inceleyenlerin bu alana baktıklarını unutmayın. Minimum tanıtım ile farklı olduğunuzu kanıtlayın.

Profilde kullanılacak anahtar kelimeler ile kendinizi tanımlayın. Fazla uzun olmayan ancak birçok şekilde sizi anlatan kelimelerle etiket hazırlayın. İşle alakalı tecrübelerinizi, görev ve başarılarınızı eklemeyi de unutmayın. En az 3 tane tecrübenizi paylaşmanız profilinizin tamamlanması için önemlidir. Böylece tecrübesiz kişilerin önüne geçmeyi başarabilirsiniz. CV’nize çok kelime eklemek işverenin boğabilir. Bunun yerine etkileyici görseller ile kendinizi tanıtabilir ve çok daha fazla dikkat çekebilirsiniz.

Gruplara Katılın, Paylaşım Yapın, Kısaca Aktif Olun

Profilinizi tamamladıktan sonra yapmanız gereken birkaç şeyi de hatırlatalım. Bunlardan ilki gruplara katılmaktır. Katıldığınız gruplarda etkin olmanız akılda kalıcılık için önemlidir. Ayrıca gönüllü aktiviteler ile işe alımdan sorumlu müdürlerin size yaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Linkedin profilleri için en önemli detaylardan biri de aktif olmaktır. Günde en az iki post atılması sayesinde kullanıcıların %60’ının dikkatini çekmiş olacaksınız. Kaliteli yazılarınız için kullanacağınız Pulse özelliği de sizi üst sıralara taşıyacak bir paylaşım özelliğidir.

Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı