Sosyal Medya

Microsoft Bir Platformun Daha fişini Çekme Kararı Aldı!

Son dönemlerde internet üzerinden canlı yayın yapan ve canlı yayınlara katılım gösteren kişilerin sayısı oldukça artmaya başladı. En çok kullanılan canlı yayın platformlarında bazıları bilindiği gibi Twitch, Mixer, YouTube Gaming ve Facebook Gaming. Fakat  Microsoft, yeni bir karar ile Mixer için kapatma kararı aldığını duyurdu. Facebook Gaming ile ortaklık kuracaklarını söyleyen Mixer, konuyla ilgili bazı açıklamalar yaptı. Mixer ile partnerliği bulunan yayıncılar ise, Facebook Gaming’e geçtiği taktirde partnerliklerine devam edebilecekler. Konuyla ilgili  Facebook Gaming de açıklamada bulundu. Twitter üzerinden “Nerede yayın yaptığınız önemli değil, dünya üretmiş olduğunuz oyun içerikleri sayesinde daha iyi.” açıklamasında bulunuldu.

Peki canlı yayınlar son dönemlerde niçin bu kadar yaygınlaştı? En çok kullanılan canlı yayın platformu Twitch rekabetteki yerini korumaya devam ediyor. Bloggerlar,vloggerlar,youtuberlar merakla izlenirken son zamanlarda Twitch.tv’de aktif olarak çeşitli içeriklerin yayınlanmasıyla oldukça popüler hale geldi. Hatırlanacağı üzere 3 Mart tarihinde Mizkif adıyla bilinen popüler Twitch kullanıcısı yayını açtıktan sonra uyumaya karar vermişti. Yaklaşık beş saat boyunca uykuda kalan Mizkif, sadece uyuyarak toplamda 5.600 dolar kazandığını açıkladı. İzleyiciler Mizkif’in uyuduğu sırada farklı miktarlarda bağışlar yaparak kullanıcıyı uyandırmaya çalıştı. Bağışlar arttıkça oldukça yüksek sesli videolar ile yayıncı pek çok kez uykusundan uyandırıldı. Mizkif, kazandığı parayı bir izleyicisi ile paylaşmaya karar verdi. Çekilişle bir izleyicisine Nintendo Switch konsolu armağan etti.

Twitch.tv Nedir ?

İlk zamanlarda kullanıcıların oynadıkları oyunlar hakkında paylaşımlarda bulunduğu Twitch.tv kullanıcılarına bilgisayar üzerinden televizyon kanalları gibi yayın yapma imkanı sağlıyor. Son yıllarda youtube ve instagram üzerinden yapılan canlı yayınlar ve çeşitli konularda yayınlanan videolar ile pek çok kişi ciddi miktarda maddi kazanç elde ediyor.

Farklı pek çok ürünün,mekanın hâttâ yemek çeşitlerinin tanıtımının yapılması ya da değişik bir takım içeriklerle vlogger ya da youtuberlık oldukça popüler bir meslek haline geldi. Özellikle ‘challange’ adı verilen meydan okuma videoları ile youtuberlar ciddi izlenme sayısı elde etmeye başladı.

Dönem dönem çeşitli siteler üzerinden yapılan farklı yayınların popülaritesinin artmasıyla pek çok kişi sosyal medya üzerinden fenomen olmak için çaba göstermeye başladı. Birbirinin aynısını ya da benzeri içerikler üreten youtuberlar olduğu gibi çok farklı hiç denenmemiş konular üzerine videolar çekenler de bulunuyor. Her konuda olduğu gibi sosyal medyada takip edilme oranını artıran önemli hususlardan birinin özgünlük olduğu da biliniyor. Orijinal içerik sunan yayıncılar her zaman kısa sürede çok daha fazla izlenerek fenomen olabiliyor.

Son trendlerden birinin de Twitch.tv yayıncılarının uyuyarak yayın yapması ve para kazanması olduğu biliniyor. Elbette bu durumu yadırgayan ve karşı çıkan yayıncılar da var. Hem dikkat çeken hem de çeşitli eleştirilere neden olan ‘uyuyarak para kazanma’ meselesinin bir süre daha popülaritesini koruyacağı düşünülüyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

implant
Başa dön tuşu
Kapalı